5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„PATRZ! SZEROKO” – Spotkania z Obrazem Świata

„PATRZ! SZEROKO” – Spotkania z Obrazem Świata - Przemyśl 2017 to inauguracyjna edycja cyklu otwartych projekcji kina o fotografii, którego celem jest budowanie wrażliwości, otwartości i umiejętności świadomego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Głównym narzędziem oddziaływania na widza jest obraz – doskonałe kadry filmowe i fotograficzne – poruszający zaledwie niektóre z globalnych wyzwań dzisiejszego świata.
Twórcy - Ikony, wybitne ujęcia i absolutnie niebanalny przekaz - wszystko to cechuje każdy z filmów wybranych na tegoroczną edycję projektu!
 

Kliknij, aby powiększyć ► Patrz Szeroko.jpeg

 

Program Projekcji Filmowych PATRZ! SZEROKO – Przemyśl 2017:

 

16.10.2017 - Everybody Street - NOWOJORSKA ULICA W OBIEKTYWIE, USA, 2013. Reż. Cheryl Dunn, 83'
Kino CENTRUM - godzina 19:00

Hołd złożony zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka rozmawia z największymi jej gwiazdami, z niedowierzaniem słuchając opowieści o wielogodzinnym czekaniu i wytrwałości godnej myśliwych. Różne strategie służą jednemu celowi: uchwycić ten jeden, ulotny moment.

 

Kliknij, aby powiększyć ► Everybody street.jpeg


30.10.2017 - Bert Stern. PRAWDZIWY MADMAN
USA, 2011. Reż. Shannah Laumeister
Kino CENTRUM - godzina 19:00

Sophia Loren, Liz Taylor, Shirley MacLaine, Barbra Streisand, Madonna, Scarlett Johansson, Marilyn Monroe - wszystkie one znalazły się na zdjęciach słynnego amerykańskiego fotografa Berta Sterna. “Kochać się i robić zdjęcia - to bardzo zbliżone do siebie czynności, jeśli chodzi o kobiety” twierdzi Stern, który zdobył sławę dzięki tzw. sesji pościelowej z Marlin Monroe i zdjęciu “Lolita w okularach w serduszka”. Zostało ono użyte na plakacie filmu Stanleya Kubricka “Lolita”.
Film zaczyna się w sposób typowy dla biografii. Portret fotografa celebrytów zamienia się jednak w zabawną i interesujacą wymianę historii pomiędzy 82-letnim Sternem i jedną z jego muz - Shannah Laumeister. To ona jest reżyserką filmu.
„Bert Stern. Prawdziwy Madman” podzielony jest na części i wypełniony zdjęciami, wywiadami oraz scenami z życia Sterna, a także nastrojową muzyką. Laumeister pokazuje nam historię mężczyzny, który czcił kobiety - swoje modelki i, wynosząc je na piedestał, stworzył z nich ikony stylu i mody. Jednocześnie jednak nie potrafił dzielić z nimi codzienności. Film przedstawia intymny i delikatny portret uwielbianego mężczyzny, który miał w życiu wszystko, ale który również stracił wszystko.

 

06.11.2017 - Human - CZŁOWIEK
Francja, 2015. Reż. Yann Arthus-Bertrand
Kino CENTRUM - godzina 19:00

Dokument o tym, kim jest człowiek, jakie są jego ciemne i jasne strony i co tak naprawdę łączy nas wszystkich. "… Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku" – tłumaczy Yann Arthus-Bertrand, słynny reżyser i fotograf, znany w Polsce z albumowego wydania swoich zdjęć pt. "Ziemia z lotu ptaka".

 

13.11.2017 - War Photographer - FOTOGRAF WOJENNY
Szwajcaria, 2001. Reż. Christian Frei
Kino CENTRUM - godzina 19:00

Film dokumentalny poświęcony fotografowi wojennemu James'owi Nachtwey, człowiekowi uznawanego przez wielu za najlepszego w dziedzinie fotografii wojennej. Dzięki tej produkcji będziemy mogli również zobaczyć w jakich trudnych i niebezpiecznych warunkach powstają tak niezwykłe zdjęcia.

 

27.11.2017 - Black Box - CZARNA SKRZYNKA, Polska, 2013. Reż. Krzysztof Kowalski
Kino CENTRUM - godzina 19:00

Film dokumentalny o Tomaszu Tomaszewskim, będący dramatyczną historią człowieka, którego pragnienie wolności, niezwykły upór i chęć walki z komunistycznym systemem zaprowadziła na szczyty światowej fotografii. To również opowieść o niezłomnym człowieku który z wielka determinacja, z aparatem, jedyna bronią w jaką był wyposażony, walczył o wolną Polskę.

Tomaszewski: „o człowieku moim zdaniem nie wiemy nic i jest on dla mnie ciągle niezrozumiała, intrygującą tajemnicą. Jest też największym wyzwaniem, w związku z tym jest to przedmiot, którym ja najbardziej się fascynuję. Tłumaczenie człowieka człowiekowi przy użyciu fotografii, myślę, że to jest coś, co nie upokarza mojego rozumu i wydaje mi się być dość ambitnym przedsięwzięciem. Nie wiem czy to jest możliwe, ale sam proces mnie intryguje. To jest również proces, w którym ja sam o sobie mogę się wiele dowiedzieć”.

W filmie będzie można zobaczyć archiwalne, nigdzie wcześniej nie publikowane materiały dot. grudnia ‘70 w Polsce, stanu wojennego, więzionego Lecha Wałęsy, Danutę Wałęsa z dzieckiem w oknie przed zgromadzonym tłumem tuż po ceremonii chrztu. Dzięki rozmowom z Tomaszewskim poznamy kulisy tych wydarzeń. Tomaszewski po ponad 20stu latach pracy dla National Geographic, niezliczonych podroży po świecie powrócił do Polski, kraju, który jak sam mówi, interesuje go najbardziej. Polscy fotografowie nie poświęcają swojej ojczyźnie wystarczającej uwagi. My z kamera będziemy towarzyszyć mu w pokazywaniu niezwykłego oblicza Polski. Poznamy mieszkającego w towarzystwie ponad 30stu psów Króla Biebrzy, zobaczymy krowy przepływające codziennie przez olbrzymia rzekę w poszukiwaniu świeżej trawy czy niezwykłą ceremonię prawosławnego ślubu w oprawie miejscowego chóru.
Tomaszewski dzieli się ze swoimi bohaterami wiedza i pasja. Opowiada im historie swojego życia. Będzie to film o miłości, pasji, o Polsce. O człowieku który cale życie poświecił walce o te wartości.

 

patrz szeroko - plakat.jpeg

 

Patrnerzy projektu: Podkarpackie, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Akademia Dokumentalna, Against Gravity, DKF Filmiarnia, DrukujToTu.pl, Galeria DWA PLANY

Patroni medialni: Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl, PoludniowaPolska.pl, Ludzie Sukcesu
 

Wstęp na wszystkie projekcje w ramach projektu jest bezpłatny.

Projekt "PATRZ! SZEROKO - Spotkania z Obrazem Świata - Rzeszów / Przemyśl 2017" dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 12-10-2017 08:58