18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Jedenastka" na Litwie

W dniach od 11 do 15 września 2017 roku ośmioosobowa grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. H. Jordana w Przemyślu wraz z dziesięciorgiem uczniów z gimnazjum im. Tomo Noraus-Naruševičiaus z Krokaliaukis brała udział w pouczających warsztatach edukacyjnych zatytułowanych „ Drop of water – reflection of cultures”.

Projekt, sfinansowany przez Litewsko-Polski Fundusz Wymiany Młodzieży, dotyczył zagadnienia wody w aspekcie ekologii, geografii, kultury, tradycji i sztuki. Jego koordynatorką z ramienia Litwy jest Alma Sorakiene, nauczycielka z  gimnazjum w Krokialaukis. Polskę reprezentowała Małgorzata Łupicka ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. H. Jordana w Przemyślu.

Uczniowie, zakwaterowani w uroczym Girinio sodyba w Sudvajų koło Olity, mieli wiele okazji aby wykazać się znajomością geografii, ekologii i kultury, zaprezentować sobie nawzajem  elementy lokalnego folkloru oraz poznać legendy i podania  swoich krajów dotyczące rzek, jezior i morza. Malowali pejzaże, wykonywali kartki malując „na wodzie”, projektowali logo programu oraz wykonywali lalki w ludowym stroju regionu Dzukija. Poznawali również lokalna przyrodę czasie gry w podchody i wycieczki do Meteliai Region Park oraz uzdrowiska Birsztany.

Podsumowaniem pracy jest książka zawierająca ilustracje i wyniki badań uczestników projektu. W ostatni wieczór pobytu na Litwie wszyscy podarowali sobie nawzajem drobne pamiątkowe upominki.

 

 

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 02-10-2017 14:42
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 03-10-2017 07:54