31 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uczniowie SP nr 6 sprawdzają, czy dorośli przemyślanie tabliczkę mnożenia znają

Tabliczka mnożenia jest bardzo prosta. Wystarczy, się jej nauczyć. Jak mnożą między innymi urzędnicy sprawdzali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Przemyślu.

 

29 września, z okazji VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Przemyślu pod opieką nauczycielki matematyki, pani Barbary Bal postanowili sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia wśród dorosłych. Tego dnia odwiedzili wielu bardziej lub mniej znanych przemyślan, jednak swoje pierwsze kroki skierowali do magistratu.

Na pierwszy ogień poszedł sam Pan Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma wraz ze swoim zastępcą Panem Grzegorzem Hayderem. Obaj, mimo ogromnej presji jaka im towarzyszyła świetnie poradzili sobie zarówno z mnożeniem jak i dzieleniem, za co otrzymali specjalne odznaki i certyfikaty „Eksperta tabliczki mnożenia”.

Akcja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia ma na celu zachęcenie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia oraz udowodnienie, iż możliwe jest mnożenie i dzielenie bez korzystania z kalkulatorów czy innych urządzeń.

 

 

 

Agata Czereba

 

 

logo_2017.png

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września.


Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych.

Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji, taka zamiana ról jest często bardziej stresująca dla… dorosłych. Dzieci natomiast są niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbywa się pod opieką osoby dorosłej, która czuwa nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.

Wiele emocji wywołują egzaminy przeprowadzane przez Patrole Egzaminacyjne. Uczniowie-egzaminatorzy wychodzą na ulice, do sklepów, parków i przepytują przypadkowych przechodniów. Towarzyszą im kolorowe transparenty, balony i wiele innych pomysłowych dekoracji. Patrol musi być widoczny!

Pamiętajmy jednak, że przygotowanie do ŚDTM trwają kilka tygodni. Uczniowie w tym czasie przygotowują plakaty, rekwizyty, ozdabiają szkołę tematycznymi dekoracjami. Przed egzaminami aktywnie przypominają sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw: „Matematyczny marmur”, „Hasło dnia” oraz z gier z wykorzystaniem kart Grabowskiego: „Piłkarz matematyk” i „Królowa skakanki”.

Nauczyciele koordynujący ŚDTM w szkołach przygotowują swój ostateczny plan działania. I w końcu, po angażujących przygotowaniach (które są przede wszystkim świetną zabawą!) mamy akcję, która co roku wyłania tysiące Ekspertów Tabliczki Mnożenia. (źródło: www.wmtday.org)

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 02-10-2017 12:01
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 02-10-2017 12:03