26 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przysięga żołnierzy Obrony Terytorialnej na Rynku w Przemyślu [ZDJĘCIA]

W ostatnią niedzielę (24 bm.) żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego, złożyli uroczystą przysięgę na Rynku Starego Miasta w Przemyślu.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, która została odprawiona w przemyskiej Bazylice Archikatedralnej przez Biskupa Stanisław Jamrozka. Po nabożeństwie blisko 500 „Terytorialsów” przemaszerowało na Rynek Starego Miasta, aby tam w obecności Sekretarza Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Michała Dworczyka, dowódcy 3PBOT płk dypl. Arkadiusza Mikołajczyka, parlamentarzystów, samorządowców oraz swoich rodzin wypowiedzieć słowa roty przysięgi wojskowej.

 

Każdy, kto wypowiadał słowa roty przysięgi, będzie pamiętał ten dzień do końca życia. Ale to będzie coś więcej niż wspomnienie, to zobowiązanie do codziennej służby, do poświęcenia. A kiedy przyjdzie taki moment, do tego, aby stanąć z bronią i bronić granic Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem pewny, że wy, jako ochotnicy będziecie o tym pamiętać" – powiedział Wiceminister Michał Dworczyk podczas uroczystości zaprzysiężenia żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego.

Michał Dworczyk wezwał żołnierzy do tego, aby byli dumni ze swojej służby i by zawsze pamiętali o żołnierskim dziedzictwie, o żołnierzach antysowieckiego i antykomunistycznego podziemia, bo dzięki nim, obecni żołnierze mogą z dumą nosić mundur Wojska Polskiego.

Na zakończenie złożył żołnierzom życzenia: (...) "Życzę wam również, żeby każdego dnia rano, kiedy będziecie się budzić, żebyście mieli świadomość, że służycie ojczyźnie, a Polacy dzięki wam czują się bezpiecznie".


Miłym akcentem niedzielnego wydarzenia było wręczenie Prezydentowi Miasta Przemyśla Robertowi Chomie pamiątkowego ryngrafu za pomoc w realizacji zadań formowania 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej,  życzliwość oraz ciągle  wspieranie w osiągnięciu celu.

 

kliknij aby powiększyć ► Od Dowódcy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.jpeg

 

W ostatni weekend „Terytorialsi” składali przysięgę nie tylko w Przemyślu. Podobne uroczystości odbyły się również m.in. w Mońkach, Zamościu, Sanoku i Nisku.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 5 tys. żołnierzy.

 

 

fot. Agata Czereba -Kancelaria Prezydenta Miasta Przemyśla

 

*Formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się wraz z początkiem 2017 roku. Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim, w tych jednostkach zrealizowano już pierwsze szkolenia podstawowe i rotacyjne ochotników. Formowane są też kolejne trzy brygady jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są na początku 2018 roku.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą. (źródło: www.mon.gov.pl)

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 25-09-2017 11:30
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 25-09-2017 13:21