8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Otwarcie wystawy malarstwa Mariana Jerzego Fidy

Okazją do spotkania wszystkich zainteresowanych historią Przemyśla było otwarcie wystawy malarstwa Mariana Jerzego Fidy. W historycznych murach Zamku Kazimierzowskiego było to już drugie spotkanie poświęcone tej wybitnej postaci. Pierwsze odbyło się 21 marca br., a okazją do tego było wydanie książki pt. „MOJA OPOWIEŚĆ O PRZEMYŚLU I ZIEMI PRZEMYSKIEJ”, która przybliża postać piewcy dziejów dawnego Przemyśla. Wtedy to, jedno z dzieł malarskich „Wjazd Królowej Jadwigi na Zamek Kazimierzowski w Przemyślu” zakupione zostało przez PCKiN ZAMEK i zawisło na stałe na ścianie w Sali Kominkowej.

 

Fida (9).jpegMarian Jerzy Fida (1929 – 2016) urodził się w Przemyślu. Był z wykształcenia prawnikiem, wykonywał zawód radcy prawnego. Malarstwem zajmował się od młodości. Zdał egzamin na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, ale nie został przyjęty ze względów ideologicznych. Swoje artystyczne pasje realizował przez ponad trzydzieści ostatnich lat swego życia. Z pasją zamalowywał płótna historią – Przemyśla i Polski, tworzył również obrazy religijne. Malarstwo Mariana Jerzego Fidy zyskało u wielu znawców sztuki i artystów bardzo pochlebne recenzje. Ze względu na uprawianą tematykę oraz sposób podejścia do zagadnień historycznych, a także użyte środki wyrazu, artysta zyskał miano „przemyskiego Matejki”.
 

Prezentowana obecnie wystawa zorganizowana została wspólnie przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Obrazy przemyskiego artysty można oglądać równocześnie w tych dwóch instytucjach. Otwarta 15 września w MNZP wystawa nosi tytuł „Przemyśl – historia mała i wielka”, natomiast wystawa, która otwarta została 20 września w „Galerii Zamek” PCKiN ZAMEK nosi tytuł „Wokół wzgórza zamkowego”. Obie wystawy otrzymały wspólną nazwę „Historia Przemyśla w obrazach Mariana Jerzego Fidy” i dofinansowane zostały przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.
 

Wystawa będzie czynna do 31 października 2017 r.


 

 

 

M. Fida - plakat.jpeg

 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

fot. Tomasz Beliński

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 21-09-2017 22:46
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 22-09-2017 07:35