9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Świętuj z nami Europejski Dzień bez Samochodu! – dziś i jutro skorzystaj z darmowych przejazdów autobusami MZK

21 i 22 września po raz kolejny obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji, dzięki wspólnej inicjatywie Prezydenta Miasta Przemyśla, przemyskiego Urzędu Miejskiego, Miejskiego Zakładu Komunikacji i Tygodnika „Życie Podkarpackie” wszyscy Przemyślanie przez najbliższe dwa dni będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami MZK.

 

Jest tylko jeden warunek – dzisiaj, tj. 21 września – zamiast biletu zabierz ze sobą do autobusu najnowszy numer „Życia Podkarpackiego” - okazanie gazety uprawniać Cię będzie do całodziennych, bezpłatnych przejazdów. Natomiast jutro (22 września) nie zapomnij o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu – dzięki niemu znów pojedziesz za darmo!

 

Zachęcamy! Polecamy! Zapraszamy!

Weź udział w naszej akcji i przekonaj się, że po Przemyślu można swobodnie przemieszczać się autobusami. 

 

dzień bez samochodu - plakat.jpeg

 

 

Drodzy Mieszkańcy Przemyśla!

Pojęcie zrównoważonego transportu w pierwszej chwili może dla wielu osób wydawać się obce i niezrozumiałe, jednak zapewniam,  że odpowiada ono na jeden z najbardziej naglących problemów naszych czasów. Wraz z upływem lat zauważalny stał się silny wzrost liczby samochodów na ulicach Przemyśla, jego negatywne skutki są szczególnie odczuwalne dla mieszkańców centralnych dzielnic naszego miasta.

Władze samorządowe pełnią główną rolę w przeciwdziałaniu tym uciążliwym problemom. W związku z tym od wielu lat w Przemyślu dzięki funduszom europejskim realizowane są inwestycje, mające na celu ułatwić korzystanie z ekologicznych środków transportu, między innymi modernizacja floty transportu miejskiego oraz rozwój infrastruktury rowerowej.

W chwili obecnej planowany jest zakup 15 autobusów, spełniających restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6, zaś w dotychczasowych pojazdach zostanie zainstalowany nowoczesny system informacji pasażerskiej. W ramach tego samego projektu, we współpracy z Gminą Wiejską Przemyśl i Powiatem Przemyskim, zostanie wykonana przebudowa ul. Wysockiego, obejmująca dostosowanie jej do potrzeb transportu publicznego oraz wydłużenie linii autobusowej nr 5 do Ujkowic.

Od 2011 roku dzięki wykorzystaniu środków unijnych udało się niemal sześciokrotnie zwiększyć łączną długość ścieżek rowerowych w naszym mieście. Wysiłki te zostały docenione w Raporcie Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego z 2016 r. Jedną z najistotniejszych inwestycji jest także budowa kładki pieszo - rowerowej, która znacznie ułatwiła przemieszczanie się pomiędzy wybrzeżami Przemyśla. Zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia jednak nie mam wątpliwości, że dzięki społecznemu zaangażowaniu uda się osiągnąć efekty co najmniej zadowalające.

Jak co roku, we współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji oraz redakcją „Życia Podkarpackiego”, organizowana jest akcja o nazwie „Dzień bez Samochodu”. 21 września 2017 r. każdy, po okazaniu najnowszego numeru „Życia Podkarpackiego” uzyska prawo do bezpłatnego przejazdu środkami transportu miejskiego, zaś 22 września br. ta sama ulga przysługiwać będzie po okazaniu dowodu rejestracyjnego samochodu. Serdecznie zachęcam wszystkich do udziału w tym wydarzeniu.

       

Tydzień Zrównoważonego Transportu i Dzień bez Samochodu mają za zadanie promować proekologiczne zachowania mieszkańców i decydentów. Jestem przekonany, że popularyzacja przyjaznych środowisku środków transportu stanie się odczuwalna nie tylko w postaci czystszego powietrza i mniejszego natężenia hałasu, ale również przyniesie wymierne korzyści finansowe. Chciałbym, aby ta coroczna akcja zaszczepiła w nas świadomość, że poruszanie się samochodem nie zawsze jest koniecznością, często przyjemniej jest skorzystać z roweru lub autobusu. W te dni pozostawmy nasze samochody w domach i skorzystajmy z komunikacji publicznej.

 

 

Prezydent Miasta

Robert Choma

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 21-09-2017 09:29
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 21-09-2017 09:45