10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyskie Pogotowie ma 105 lat!

16 września br. odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 105-lecia powstania pogotowia ratunkowego w naszym mieście. W rocznicowych obchodach tej najstarszej w województwie i jednej z najstarszych w Polsce jednostki ratownictwa wzięło udział wielu znamienitych gości, wśród nich Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz. W gronie zaproszonych gości znaleźli się także Poseł na Sejm Andrzej Matusiewicz, wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, Prezydent Przemyśla Robert Choma, Przewodnicząca Rady Miasta w Przemyślu Lucyna Podhalicz, Zastępca Prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak oraz Wiceprezes Spółki Exatel S.A. Rafał Magryś.

Święto przemyskiego ratownictwa rozpoczęła Msza Św. w intencji pracowników służby zdrowia, której przewodniczył Abp Adam Szal. W jej trakcie poświęcony został sztandar Ratownictwa Medycznego w Przemyślu. Po Eucharystii uczestnicy przemaszerowali z Bazyliki Archikatedralnej do kamienicy przy ul. Wodnej 13. To tutaj od maja 1912 roku mieściła się pierwsza w historii Przemyśla stacja ratunkowa, działająca w strukturach Straży Ogniowej Miejskiej. Tablicę sfinansowaną przez Fundację PZU, odsłonił Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, a poświęcił Metropolita Przemyski Abp Adam Szal. Delegacje złożyły także kwiaty przed tablicą poświęconą parze prezydenckiej Lechowi Kaczyńskiemu i Marii Kaczyńskiej oraz innym ofiarom katastrofy smoleńskiej - 12 października 2006 r. to właśnie Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

 

 

Głowna część uroczystości odbyła się w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie goście mogli m.in. zobaczyć wystawę poświęconą historii przemyskiego pogotowia ratunkowego, wystawę modeli karetek z całego świata, a przed samym budynkiem także historycznych pojazdów służących ratownikom. W sali audiowizualnej Muzeum odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania sztandaru Ratownictwa medycznego w Przemyślu, a także wręczone zostały przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marka Tombarkiewicza odznaczenia państwowe. Organizatorzy uroczystości wręczyli gościom także okolicznościowe medale oraz wydany specjalnie na tę okazję album „Historia dobrem pisana”. W swoich wystąpieniach goście zwracali uwagę na dokonania i tradycje przemyskiego pogotowia i znaczenie w historii naszego miasta: „Przemyskie pogotowie ratunkowe to nie tylko instytucja, która jest chlubą dla służby i ochrony zdrowia. Nie jest także tylko instytucją, której głównym zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom, w tym przypadku bezpieczeństwo zdrowotne. Jest to również instytucja, która wpisuje się w znakomite, piękne dzieje miasta Przemyśla, Ziemi Przemyskiej. I dlatego tak ważnym zadaniem dla nas – współczesnych – abyśmy pamiętali o twórcach pogotowia ratunkowego, czcili ich w taki sposób, jak to robimy dzisiaj” – powiedział Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 

 

Organizatorzy uroczystości postanowili uczcić swój jubileusz ze wszystkimi mieszkańcami Przemyśla, zapraszając ich do wspólnej zabawy na Rynku i udziału w atrakcjach proponowanych w Miasteczku Ratownictwa Medycznego. Piknik w centrum miasta zakończył koncert gwiazdy wieczoru Alberto Amati.

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 18-09-2017 14:07
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 19-09-2017 09:04