24 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

334. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej

We wtorek, 12 września 2017 roku minęła 334. rocznica jednej z najważniejszych bitew w dziejach Polski i Europy - Bitwy pod Wiedniem. Z tej okazji Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Zastępcy Prezydenta Miasta Janusz Hamryszczak i Grzegorz Hayder oraz Przewodnicząca Rady Miasta Lucyna Podhalicz i Dariusz Łapa - Sekretarz Miasta Przemyśla złożyli kwiaty przy pomniku Króla Jana III Sobieskiego.

 

DSC_0030.jpeg

DSC_0025.jpeg

 

Pomnik Jana III Sobieskiego odsłonięto w 1883 roku, w dwusetną rocznicę przemarszu wojsk wyruszających na odsiecz Wiednia. Jego autorem jest Tadeusz Błotnicki. Pomnik ufundowany został przez mieszkańców miasta Przemyśla.

 

Na pomniku widnieje napis:

„Jan III   

Król Polski  

Ku Pamięci Odsieczy Wiednia

12 września 1683 roku

w Dwóchsetną Rocznicę Tejże

Miasto Przemyśl

ten pomnik postawiło”.

 

Jan III Sobieski (fot. visit.przemysl.pl).jpegfot. Grzegorz Karnas

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl