9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Niech prawda znaczy tylko prawdę…” - 49. rocznica śmierci Ryszarda Siwca

12 września, w 49. rocznicę śmierci Ryszarda Siwca Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Zastępcy Prezydenta Grzegorz Hayder i Janusz Hamryszczak wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Lucyną Podhalicz i Sekretarzem Miasta Przemyśla Dariuszem Łapą złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej tego wielkiego i odważnego Przemyślanina.

 

W ostatni piątek, 8 września minęło dokładnie 49 lat od tragicznego dnia, w którym Ryszard Siwiec - księgowy z Przemyśla, dokonał aktu samospalenia podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Przemyślanin zdecydował się na tak desperacki krok w proteście przeciwko interwencji zbrojnej wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Mimo, że bezpośrednimi świadkami samospalenia były dziesiątki tysięcy ludzi uczestniczących w dożynkach (w tym szefowie partii i dyplomaci), przez lata PRL-owskie władze wraz ze sprzyjającymi im mediami tuszowały prawdę o tym tragicznym wydarzeniu.

 

Ryszard Siwiec przed śmiercią zdążył jeszcze nagrać  na taśmie magnetofonowej swoje ostatnie antykomunistyczne przesłanie - "Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie. Opamiętajcie się, jeszcze nie jest za późno”.

 

 

 

 

Ryszard Siwiec – urodził się 7 marca 1909 roku w Dębicy. Był absolwentem wydziału Filozofii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Podczas wojny walczył jako żołnierz Armii Krajowej. Do Przemyśla przyjechał w 1936 roku. Do czasu wybuchu II Wojny Światowej pracował w tutejszym Urzędzie Skarbowym, po wojnie został zatrudniony jako księgowy w Spółdzielczej Wytwórni Win. Przez lata działał w podziemiu pod pseudonimem „Jan Polak”. Na swojej prywatnej maszynie pisał i powielał ulotki antykomunistyczne. Zanim oblał się rozpuszczalnikiem, rozrzucił w zebrany na dożynkach tłum ulotki z apelem protestacyjnym. Płonąc i nie pozwalając ugasić płomieni krzyczał: Protestuję! Cztery dni później (12 września 1968 roku) zmarł w Szpitalu Praskim w wyniku odniesionych poparzeń.

Siwiec został pochowany na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu. Jego pogrzeb, był największym w historii naszego miasta.

 

Na tablicy umieszczonej na budynku przy ul. Okrzei 2, gdzie mieszkał Ryszard Siwiec, widnieje inskrypcja:


„W tym Domu Mieszkał
RYSZARD SIWIEC
1909-1968
ŻOŁNIERZ AK
OBROŃCA PRAW CZŁOWIEKA
Na znak protestu przeciwko agresji wojsk układu warszawskiego na Czechosłowację dokonał aktu samospalenia na stadionie X-Lecia w Warszawie Podczas Obchodów Centralnych Dożynek w dniu 8 września 1968
Pośmiertnie uhonorowany najwyższymi odznaczeniami Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej, Republiki Słowacji.
„NIECH PRAWDA ZNACZY TYLKO PRAWDĘ…”

 

 

 

fot. Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 12-09-2017 10:57
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 12-09-2017 14:12