Światowy Dzień Turystyki w Przemyślu - ZAPRASZAMY!

ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI W PRZEMYŚLU

Międzynarodowy rok turystyki zrównoważonej

 

Przemyśl, 30 września – 1 października 2017 r.

 

 

PRZEMYŚL STOLICĄ DZWONÓW

 

dzwony.jpeg

 

 

Światowy Dzień Turystyki jest obecny w Przemyślu od 2007 roku. Program imprezy adresowany jest do wszystkich, którzy w szczególny sposób propagują i dostrzegają turystykę w naszym mieście. Podczas kolejnych dziesięciu edycji propagowaliśmy największe atrakcje i bogactwa naszego miasta i okolic oraz kierunki rozwoju tej ważnej społecznie i gospodarczo dziedziny.

 

Tegoroczny Dzień Turystyki w Przemyślu poświęcamy jednemu z naszych znaków firmowych – DZWONOM. Nie bez przyczyny Przemyśl nazywany jest stolicą dzwonów. Sztuka wytwarzania tych jedynych w swoim rodzaju instrumentów, obecna do dziś w grodzie nad Sanem, nawiązuje bezpośrednio do ponad 200-letnich tradycji ludwisarskich rodziny Felczyńskich. W 1808 roku w miejscowości Kałusz w woj. lwowskim Michał Felczyński założył pierwszą w tej części Europy odlewnię dzwonów. Wielki kunszt, znajomość tajników trudnego rzemiosła oraz wielkie zamiłowanie do starej i szlachetnej sztuki odlewania dzwonów umożliwiły rozwój firmy. W 1912 roku jej filia pojawiła się w Przemyślu i od tego czasu dzwony nierozerwalnie kojarzone są z naszym miastem. W chwili obecnej w Przemyślu oraz w Ostrowie k/Przemyśla działają dwie odlewnie dzwonów: Piotra Olszewskiego (prawnuka Jana Felczyńskiego) oraz Janusza Felczyńskiego. W swojej historii odlewnie rodziny Felczyńskich wykonały niezliczoną ilości dzwonów do kościołów wszystkich wyznań na całym świecie. Więcej o przemyskich ludwisarzach można przeczytać na stronach: www.janfelczynski.com; www.felczynski.pl

 

Święto Dzwonów w ramach Światowego Dnia Turystyki w Przemyślu pokaże niezmienny od lat proces wytwarzania lub – jak chcą sami ich twórcy – NARODZIN dzwonu, ich funkcję artystyczną, ale przede wszystkim przynależny im od wieków charakter sakralny. Dlatego też poprosiliśmy o współpracę przy tym wydarzeniu wszystkie parafie przemyskie, aby przy ich pomocy przeprowadzić akcję BIJĄCYCH DZWONÓW, która sprawi, że w niedzielę 1 października o godzinie 21.00 na zakończenie imprezy w Rynku zabrzmią dzwony we wszystkich przemyskich kościołach.

 

Szczególną atrakcją imprezy opartą na jej przewodnim temacie – DZWONACH będzie koncert wykonany na przywiezionym specjalnie na tę okazję z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska mobilnym carillonie „Gdańsk”.

 

ŚDT 1.jpeg

 

Carillon, karylion (z francuskiego: gra dzwonów) to instrument muzyczny, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których za pomocą specjalnej klawiatury można wybijać melodie sercami dzwonów. Powstał w XVI wieku we Flandrii (pierwsza pisemna wzmianka - 1510 rok), gdzie tamtejsi ludwisarze osiągnęli mistrzostwo w swoim rzemiośle i uczynili z niego sztukę. Największe skupiska historycznych carillonów można spotkać w Belgii, Holandii oraz w północnych Francji i Niemczech, gdzie ciągle są w użyciu, podnosząc rangę i atrakcyjność miast i napawając dumą ich mieszkańców. W Polsce istnieją trzy carillony koncertowe. Wszystkie znajdują się w Gdańsku – w Ratuszu, w kościele Św. Katarzyny oraz mobilny zainstalowany na przyczepie samochodowej, który będziemy mieli okazję usłyszeć w Przemyślu. Od roku 1999 na przełomie lipca i sierpnia w Gdańsku organizowany jest Gdański Festiwal Carillonowy, podczas którego występują najwięksi światowi wirtuozi tego instrumentu.

 

ŚDT 2.jpeg

 

Niezwykły instrument, który przyjedzie do Przemyśla został wykonany w 2009 roku przez holenderską firmę Royal Eijsbout. Składa się z  48 dzwonów umieszczonych w przeszklonej gablocie zamontowanej na podwoziu zabytkowej ciężarówki. Za sprawą pani Moniki Kaźmierczak odkryje nowe brzmienie i charakter utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej

 

 

Więcej o carillonie:

http://www.carillon.pl/ -> Gdańskie carillony

https://www.facebook.com/pg/carillony/photos/?tab=album&album_id=1483546041728237
https://www.youtube.com/watch?v=OsXgYCwOHa8

 

PROGRAM ŚWIATOWEGO DNIA TURYSTYKI W PRZEMYŚLU

 

30 września (sobota)

 

W pierwszy dzień imprezy zapraszamy amatorów aktywnego wypoczynku, miłośników wycieczek pieszych i rowerowych pięknymi trasami Pogórza Przemyskiego i rowerowym szlakiem Green Velo. Na kilka zróżnicowanych wycieczek w ramach XVII Ogólnopolskiego Rajdu im. dr. M. Orłowicza  zaprasza Przemyski Oddział PTTK. Wspólne zakończenie rajdów jest planowane o godzinie 16.00 na Rynku Starego Miasta.

 

Trasy rajdu:

 

Nr 1 – Szlakiem czerwonym „Spacerkiem do miasta”

10.30 – wyjazd z parkingu przed stadionem „Polonia” do  Rokszyc.

Przejście trasy: Rokszyce – Helicha (420m n.p.m.) – Iwanowa Góra(401 m n.p.m.) – Wapielnica – Krzemieniec – Park Zamkowy im. Mariana Strońskiego – Rynek (13 km)

 

Nr 2 – Szlakiem niebieskim „W poszukiwaniu Niedźwiedzi”

9.00 – wyjazd z parkingu przed stadionem „Polonia” do miejscowości Koniusza.

Przejście trasy: Koniusza – niebieski szlak przez Szybenicę (496 m n.p.m.) – czerwony szlak przez Helichę (420 m n.p.m.) – skrzyżowanie szlaków pod Wapielnicą (394 m n.p.m.) – Zielonka – Zniesienie – zejście  przez Park Zamkowy (16 km)

Nr 3 – Szlakiem czarnym „Dla maruderów”

11.30 – wyjazd z parkingu przed stadionem „Polonia” do Dybawki.

Przejście trasą:  Dybawka – Fort VII „Prałkowce – droga 100 zakrętów – Wapielnica (394 m n.p.m.) – Zielonka – Zniesienie – Rynek Starego Miasta (8 km)

 

Nr 4 - Trasa Jubileuszowa Koła Przewodników

10.00 – zbiórka na Rynku Starego Miasta przy fontannie  

Przejście trasy: Rynek Starego Miasta – ul. Kazimierza Wlk. – Plac Na Bramie – Mickiewicza –Dworzec PKP – ulice: Rejtana – Słowackiego, Rakoczego – dzielnica Władycze – Stary Kirkut Żydowski – ul. Bp-a J.S. Pelczara – Akacjowa – Kopiec Tatarski – panorama Twierdzy Przemyśl – przejście wewnętrznym pierścieniem twierdzy od Fortu XVI Zniesienie do Bramy Sanockiej Dolnej – przejście ul. Sanocką, Piłsudskiego, kładką rowerowo-pieszą  do Pomnika Orląt Przemyskich (6 km). Zakończenie trasy ok godz. 13:00

 

Nr 5 – Rowerowa – Szlakiem „Green Velo”

11.45 – zbiórka na Placu Orląt Przemyskich.

Wyjazd na trasę: Przemyśl – Łętownia – Bełwin – G. Bukowy Garb – rezerwat przyrodniczy „Brzoza Czarna“ – Reczpol – Krasice – Olszany – Zalesie – Prałkowce – Przemyśl (48 km)

 

Zainteresowanych zapraszamy na stronę PTTK http://przemysl.pttk.pl/ lub bezpośrednio do siedziby oddziału przy ul. Waygarta 3.

 

Zachęcamy również do udziału w akcji „Odkrywaj Przemyśl – dzień  bezpłatnych wejść do obiektów turystycznych”. Do skorzystania z tej oferty w godzinach otwarcia obiektów zapraszają:

 

Muzeum Archidiecezjalne

-.-

Przemyskie Podziemia

-.-

Podziemia Archikatedry

-.-

Wieża Katedralna

-.-

Muzeum Twierdzy Przemyśl (wejście od ul. Fredry)

-.-

Brama Sanocka Dolna

-.-

Schron Kierowania Obroną Cywilną (Szkoła Podstawowa nr 14)* tylko o pełnych godzinach (!) *pierwsze wejście o godz. 10.00, ostatnie o godz. 16.00

-.-

 Schron Linii Mołotowa – Kaponiera 8813 (wyb. M. Piłsudskiego)

-.-

Archiwum Państwowe w Przemyślu

-.-

 Zamek Kazimierzowski 

-.-

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – budynek główny

-.-

Muzeum Historii Miasta Przemyśla w godz. 9.00 – 16.00

-.-

oraz

Muzeum Dzwonów i Fajek w godz. 9.00 – 18.00

-.-

 

 

1 października (niedziela)

 

W niedzielę zapraszamy na Rynek Starego Miasta. Jak wcześniej zostało wspomniane, głównym motywem imprezy będzie prezentacja dzwonów i tradycji ludwisarskich, z których Przemyśl znany jest w Polsce i na świecie.  Pokażemy dorobek przemyskich ludwisarzy, a przy współpracy przewodników z PTTK, odbędą się wycieczki „Śladami przemyskich dzwonów” piesze do odlewni dzwonów przy ul. Słowackiego i kolejką do ludwisarni w Ostrowie.

Również w tym dniu jubileusz 65-lecia będzie świętować Koło Przewodników Turystycznych PTTK. O godz. 11.00 w Zamku Kazimierzowskim odbędzie się uroczysta akademia, podczas której zostanie zaprezentowana działalność Koła Przewodników, będą wręczone pamiątkowe dyplomy i odznaczenia.

 

Godzinowy rozkład tego dnia przedstawia się następująco:

13.00 - "Rola dzwonów w kulturze europejskiej dawniej i dziś" – wykład dr Marty Trojanowskiej (Budynek główny MNZP, sala audio)

 

13.00 – 18.00 - Kiermasz Turystyczny: stoiska prezentujące atrakcje turystyczne Przemyśla i okolic – dla dzieci i dorosłych, rękodzieło artystyczne, stoiska gmin z terenu powiatu, oferta przemyskiego klastra turystycznego, wydawnictwa regionalne, degustacje i sprzedaż produktów regionalnych, konkursy krajoznawcze z cennymi nagrodami

 

W godzinach 15.30 – 18.00 – Wycieczki Kolejką Turystyczną i piesze  z przewodnikiem do ludwisarni w Przemyślu i Ostrowie (szczegóły na stoisku PTTK)

 

o godzinie 15.00 - Oficjalna inauguracja imprezy dzwonem z przemyskiej ludwisarni i przemyskim hejnałem na trąbkę i carillon z udziałem Prezydenta Miasta Przemyśla, Starosty Przemyskiego, Przemyskich  Ludwisarzy oraz zaproszonych gości

 

15.15 - Muzyka dzwonów z mobilnego carillonu w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, cz. I - w programie muzyka klasyczna i rozrywkowa

 

15.45 - Wręczenie wyróżnień Zasłużonym w Turystyce przez Prezydenta Miasta Przemyśla i Starostę Przemyskiego

 

16.00 - Koncert Salezjańskiej Orkiestry Dętej AUGUSTINO pod dyr. Krzysztofa Polniaka - część utworów zostanie wykonana z towarzyszeniem carillonu

 

17.00 - Koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu

 

18.00 – Koncert zespołu REVOLT z Przemyśla

 

19.00 – Muzyka dzwonów z mobilnego carillonu, cz. II;

 

19.30 – Potężna dawka bałkańskiej energii w wykonaniu Zespołu SOKÓŁ ORKESTAR z Krakowa - część utworów zostanie wykonana z towarzyszeniem carillonu

 

ŚDT 4.jpeg

 

SOKÓŁ ORKESTAR to projekt i grupa osób zafascynowana muzyką etniczną, zwłaszcza tą wykonywaną przez instrumenty dęte blaszane. Główny nacisk został położony na unikalny styl grania na tych instrumentach, charakterystyczny dla Bałkanów. Obok potężnej dawki bałkańskiej energii są tam również melodie z terenów Polski. Niektóre tak stare, że prawdopodobnie pamiętają jeszcze czasy przedchrześcijańskie. Jest to więc próba uchwycenia ogólnosłowiańskiego temperamentu i sposobu odczuwania muzyki. Powrót do tego, co pierwotne i nieokiełznane. Nietypowe harmonie, pozorny nieład i charakterystyczna „dzikość serca" sprawiają, że muzyka grana jest z pasją, niezwykle zmysłowo, bardziej do odczuwania niż słuchania.

 

o godzinie 21.00 - Zakończenie Światowego Dnia Turystyki w Przemyślu akcją BIJĄCYCH DZWONÓW rozbrzmiewających z wszystkich przemyskich kościołów i dzwonnic.

 

ZAPRASZAMY!

 

Światowy Dzień Turystyki - plakat.jpeg

 

 

ORGANIZATOR:

Urząd Miejski w Przemyślu,

PARTNERZY:

Starostwo Powiatowe, Pracownia  Ludwisarska Jana Felczyńskiego, Odlewnia Dzwonów Janusz Felczyński S.C. w Ostrowie, Przemyski Oddział  PTTK im. Dr M. Orłowicza, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Centrum Kulturalne, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Przemyski Klaster Turystyczny, Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Miejski Zakład Komunikacji

SPONSORZY:

Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Zespół Zamkowo – Parkowy w Krasiczynie, Hotel Accademia  

PATRONAT MEDIALNY:

Życie Podkarpackie, NOWINY, RADIO Rzeszów, TVP Rzeszów, TV Podkarpacka, TOYA

 

 

 

 

 ! ! !

Serdecznie zapraszamy do udziału w kiermaszu turystycznym organizowanym podczas Światowych Dni Turystyki w dniu 1 października br. na Rynku Starego Miasta. Organizatorzy zapewniają stragany i namioty. Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres e-mailowy: .

Opublikował(a):  Data publikacji: 08-09-2017 13:55 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 30-09-2017 23:46

Na skróty