105 lat Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu
W maju 1912 roku powołano do życia Pogotowie Ratunkowe w Przemyślu. W tamtym czasie, w całej Polsce funkcjonowało zaledwie pięć stacji tego typu. Przemyskie Pogotowie Ratunkowe jest najstarszą jednostką ratownictwa medycznego w naszym województwie. Obecnie funkcjonuje ono przy Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu.
Na jego powstanie, tak jak w przypadku innych miast, wpłynęło szereg tragicznych wydarzeń, takich jak katastrofa kolejowa w Medyce pod Przemyślem w dnia 4 maja 1911 roku, do której doszło po zderzeniu pociągu nr 70, jadącego z Przemyśla z pociągiem nr 170 jadącym z Mościsk. W wyniku tego zderzenia śmierć poniosły dwie osoby a kilkanaście innych zostało rannych. Wypadki o takiej skali oraz zwykła świadomość potrzeby niesienia pomocy medycznej obywatelom doprowadziły do wydania przez Radę Miasta Przemyśla w dniu 8 lutego 1912 rezolucji o potrzebie utworzenia stacji ratunkowej.
Już w czerwcu tego samego roku pogotowie rozpoczęło udzielanie pomocy pierwszym pacjentom. Późniejszy okres to obie wojny światowe i zmiany ustrojowe, które nie stanęły na przeszkodzie w działalności tej instytucji, i niczym feniks z popiołów, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, często wręcz pasjonatów, przemyskie Pogotowie Ratunkowe zawsze się odradzało, by aż do dziś nieść pierwszą pomoc i służyć społeczeństwu.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta do wspólnego celebrowania Jubileuszu 105-lecia Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.
Ramowy program obchodów przedstawia się następująco:
Przemyśl, 16 września (sobota) 2017 roku
CZĘŚĆ PIERWSZA
godz. 10:30
Bazylika archikatedralna (plac Katedralny 4) Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji księdza arcybiskupa Adama Szala, metropolity przemyskiego. Poświęcenie sztandaru Ratownictwa Medycznego w Przemyślu.
godz. 11:30
Bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii przemarsz Gości i Uczestników w asyście orkiestry na ulicę Wodną 13, aby na budynku pierwszej siedziby Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu odsłonić Tablicę okolicznościową. Następnie przejście do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
CZĘŚĆ DRUGA
godz. 12:15
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (plac Berka Joselewicza 1), sala audiowizualna (wstęp za zaproszeniami):
- Otwarcie ekspozycji planszowej – historia Pogotowia Ratunkowego
- Przekazanie sztandaru
- Oficjalne przywitanie
- Wystąpienia Gości
- Wręczenie odznaczeń państwowych, wyróżnień i podziękowań Seniorom oraz obecnym Pracownikom Pogotowia
- Prelekcja poświęcona historii Pogotowia Ratunkowego oraz powstaniu systemu PRM
- Zakończenie części oficjalnej
CZĘŚĆ TRZECIA - OTWARTA
godz. 15: 15
Rynek Starego Miasta, otwarcie Miasteczka Ratownictwa Medycznego:
godz. 15: 30
Pokaz ratownictwa medycznego: pozorowana, zintegrowana akcja ratownicza służb Pogotowia Ratunkowego z Przemyśla i Jarosławia, przemyskiej Grupy Ratownictwa PCK, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej.
godz. 16: 30
Wydarzenia dodatkowe, Rynek Starego Miasta:
- promocja zdrowia
- profilaktyka przeciwudarowa – prelekcja „Przeciwdziałania następstwom udaru – czas to mózg” (scena w Rynku Miasta).
- w dniu uroczystości, od godzin porannych Fundacja „Słoneczna Przyszłość” w mobilnym ambulansie przeprowadzi badania USG dla dzieci (rejestracja dzieci przeprowadzona została we wcześniejszym terminie).
- Mobilne Ambulatorium Medyczne (pomiar podstawowych parametrów – EKG, RR, glukoza, inne).
- pokazy, konkursy, muzyka
- pokaz grup rekonstrukcyjnych z Gorlic i Przemyśla. Historyczna polsko-austriacka drużyna medyczna oraz ekspozycja szpitala polowego - Lazaret
- prezentacja pojazdów historycznych, karetek-eksponatów z Muzeum OSP Ratownictwa z Krakowa i Muzeum Pojazdów Historycznych z Rakszawy
- prezentacja specjalistycznych nowoczesnych ambulansów ratowniczych
Czas dla całych rodzin:
„DMUCHAŃCE PRZEMYŚL”
„BAZYL - ART PRZEMYŚL”
Zabawy i konkursy plastyczne dla najmłodszych związane z pracą służb ratowniczych
Warsztaty oraz szkolenia dla dzieci i młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy
godz. 16:50
Prezentacja Darczyńców. Rozstrzygnięcie konkursów.
godz. 17:30
Występy młodzieżowych zespołów estradowych – Sekcja Muzyczna MDK, chór TRIOLA Szkoły Podstawowej nr 16
godz. 19:00
Gwiazda Wieczoru ALBERTO AMATI, włoski repertuar rozrywkowy
godz. 20:00
Mecz towarzyski piłki nożnej na stadionie KS CZUWAJ Przemyśl. Drużyny: reprezentanci miasta kontra przedstawiciele zawodów medycznych
godz. 21:00
Przewidywane zakończenie uroczystości.
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 07-09-2017 12:56