22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyśl wspiera osoby niewidome i słabowidzące w segregowaniu odpadów

Pojemniki na odpady na terenie przemyskich osiedli, Rynku oraz PSZOK zostały oznaczone naklejkami w alfabecie Braille’a. To działanie wynikające z zaangażowania miasta w zainicjowany przez ENERIS program „Segreguję – nie widzę przeszkód” usuwający bariery w segregowaniu odpadów wśród osób niewidomych i słabowidzących.

 

Od połowy sierpnia br. mieszkańcy Przemyśla z niepełnosprawnością wzroku korzystają z ułatwień w segregowaniu odpadów w przestrzeni miejskiej. Na pojemnikach umieszczono naklejki, które poprzez oznaczenia w alfabecie Braille’a, proste piktogramy oraz kontrastowe kolory w łatwy i jednoznaczny sposób wskazują do jakiego pojemnika wrzucić szkło, papier, plastik itd. Naklejki są w pełni czytelne nie tylko dla osób niewidomych i niedowidzących, ale również dla osób starszych oraz nieumiejących jeszcze czytać dzieci.

Nowe oznaczenia na pojemniki pojawiły się z inicjatywy Urzędu Miejskiego oraz Polskiego Związku Niewidomych Koła Powiatowego i Grodzkiego w Przemyślu na osiedlach Kazanów oraz Kmiecie, które zamieszkuje wielu spośród przemyskich niewidomych oraz słabowidzących. Mieszkańcy mogą znaleźć naklejki także w centrum miasta – na miejskim Rynku oraz na terenie PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

 

Żyjemy w czasach, w których chyba nikogo już nie trzeba przekonywać o konieczności segregowania odpadów. Chciałbym wierzyć, że również dla Przemyślan segregacja stała się już normą i nikt z mieszkańców naszego miasta nie traktuje jej jako zła koniecznego. I choć faktycznie osobom pełnosprawnym ta forma dbania o nasze naturalne środowisko już nie powinna sprawiać najmniejszych kłopotów, o tyle dla osób niewidomych czy słabowidzących mieszkających samodzielnie, segregowanie śmieci może stanowić ogromny problem. A to, jakże niezwykle  proste rozwiązanie w postaci oznaczania pojemników na odpady naklejkami w alfabecie Braille’a mam nadzieję bardzo ułatwi sprawę. — powiedział Robert Choma, prezydent Przemyśla.  

 

 

Naklejki programu „Segreguję – nie widzę przeszkód” mogą się pojawić także w innych miejscach w mieście i zależy to wyłącznie od mieszkańców Przemyśla.

 

Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą i wręcz powinny segregować odpady. Nasza naklejka im w tym pomoże. Aby ją otrzymać, powinny zgłosić się do Centralnego Biura Obsługi Klienta ENERIS, pisząc na adres mailowy , bądź dzwoniąc pod numer telefonu 801 00 38 38 — powiedziała Magdalena Sułek-Domańska z firmy ENERIS, pomysłodawczyni projektu „Segreguję – nie widzę przeszkód”.

 

Pół roku segregowania bez przeszkód

Program „Segreguję – nie widzę przeszkód” jest pierwszym w Europie projektem wspierającym samodzielność osób niewidomych i niedowidzących w obszarze segregowania odpadów poprzez wprowadzenie oznaczeń na pojemnikach. Jej autorem jest ENERIS, firma z branży komunalnej, która wyszła z inicjatywą stworzenia oznaczeń na pojemniki zgodnych z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli przyjaznego dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia. Inspiracją do zainicjowania projektu był problem zgłoszony przez środowisko osób z niepełnosprawnością wzroku.

Od grudnia ub.r., kiedy program został zainicjowany, dzięki wypukłym naklejkom w alfabecie Braille’a zostało oznaczonych ok. 2 tysiące pojemników na różne frakcje odpadów w około 40 miejscowościach. Oznaczenia można spotkać zarówno w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Łódź, Kraków, Poznań, jak i niewielkich miejscowościach – Miasteczku Krajeńskim, Rydzynie, Darłowie. Mapa miejsc, w których znajdują się pojemniki oznaczone naklejkami dostępna jest na stronie internetowej www.grupa-eneris.pl/naklejki.

Patronami programu „Segreguję – nie widzę przeszkód” są Pełnomocnik Rządu do Spraw Niepełnosprawnych i Polski Związek Niewidomych. Partnerami są Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych oraz Słabowidzących VEGA oraz Niewidzialna Wystawa. Patronami medialnymi są magazyn „Integracja”, portal niepełnosprawni.pl, Przegląd Komunalny i kwartalnik RECYKLING.

 

naklejki_1.jpeg

 

eneris -- logo.png

ENERIS to ogólnopolska firma działająca w obszarze ochrony środowiska, specjalizująca się w budowie oraz eksploatacji infrastruktury z zakresu gospodarki odpadowej, wodno-ściekowej oraz nowoczesnej energetyki. Naszym głównym celem jest redukcja poziomu zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska – powietrza, wody i ziemi. Angażujemy się i posiadamy potencjał do budowy i finansowania efektywnych i innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dla indywidualnych potrzeb gmin i przemysłu. Podstawą jest konsolidacja rozproszonych do tej pory zasobów i środków służących ochronie środowiska. 

W 2015 roku w skład Grupy ENERIS weszła spółka ENERIS Surowce S.A., która jest kontynuatorem działalności Veolia Usługi dla Środowiska, jednej z największych w Polsce spółek działających w sektorze gospodarki odpadami. W 2017 roku do Grupy dołączyła firma Recupyl – francuski lider recyklingu baterii i akumulatorów.

Więcej na: www.grupa-eneris.pl

 

naklejki_3.jpeg

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 30-08-2017 09:35
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 30-08-2017 11:46