37 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

IV WYŚCIG W KOLARSTWIE TANDEMOWYM NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH

  Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących PODKARPACIE jest organizatorem odbywającego się w Przemyślu od 20.05-22.05.2005r. IV Wyścigu w Kolarstwie Tandemowym Niewidomych i Słabowidzących. Weźmie w nim udział 18 załóg, a Wyścig ma służyć nie tylko popularyzacji kolarstwa tandemowego ale jest także etapem przygotowań do Mistrzostw Europy.

   Honorowy patronat nad Mistrzostwami przyjęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Leszek Deptuła, Starosta Przemyski Pan Stanisław Bajda i Prezydent Przemyśla Pan Robert Choma.
   Kolarstwo Tandemowe jest to jedna z nielicznych dyscyplin sportowych, w której mogą startować osoby niewidome. Jest to równocześnie kosztowny sport, a pomimo że Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących PODKARPACIE posiada status organizacji pożytku publicznego ma bardzo duże trudności z pozyskaniem środków na rozwój sportu w środowisku osób niewidomych. 
  KOLARSTWO TANDEMOWE to jedna z nielicznych dyscyplin sportowych, 
w których mogą startować osoby niewidome. Zgodny tandem to dwóch zawodników: widzący kierowca-przewodnik i niewidomy zawodnik. Kolarstwo tandemowe to nie tylko sport, ale także wspaniała integracja i rehabilitacja społeczna. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach, w wyścigu kolarskich tandemów nasz kraj reprezentowali wicemistrzowie Europy: Krzysztof Kosikowski i Robert Płotkowiak (klub „Warmia i Mazury” z Olsztyna). Poza Olsztynem kluby, w których rozwija się kolarstwo tandemowe istnieją w: Poznaniu, Lublinie, Opolu, Szczecinie, Białymstoku, Kłodzku, Kielcach, Olsztynie, Łodzi, Bydgoszczy i Warszawie.

  W roku 2002, dzięki pomocy ludzi dobrej woli, którym rozwój sportu niewidomych nie jest obojętny, także w Przemyskim Klubie Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących PODKARPACIE powstała sekcja KOLARSTWA TANDEMOWEGO. Dysponujemy obecnie 4 rowerami, na których intensywnie trenujemy i startujemy w zawodach i mistrzostwach. 

  Już w roku 2003, załoga z Przemyśla: Marcin Kosterkiewicz i Daniel Rusin, na Mistrzostwach Polski w Jeździe Indywidualnej na czas zdobyła VI miejsce, a tym samym zakwalifikowała się do reprezentacji Kraju. Swoje wysokie umiejętności i dobrą formę sportową tandem ten potwierdził także w 2004 roku wygrywając m.in. jazdę indywidualną na czas podczas ogólnopolskich zawodów tandemowych w Polanicy. Sukces swój odnieśli również na Mistrzostwach Polski w Przemyślu zdobywając wicemistrzostwo w Jeździe Indywidualnej na czas oraz wspólnie z drugą załogą Mariusz Kubas i Bartosz Szuban III miejsce drużynowo. 

PROGRAM WYŚCIGU

21.05.2005 /sobota/ godz.10.00 start, jazda indywidualna na czas na dystansie 12 km na trasie: Nehrybka - /start,/ Hermanowice, Malhowice – /nawrót/, Hermanowice, Nehrybka – /meta/. Czas wyścigu około 2 godziny. Niezbędne całkowite zamknięcie ruchu w czasie wyścigu. 

21.05.2005 /sobota/ godz. 16.00 – 17.30 Kryterium uliczne – 6 okrążeń x 5 km na trasie – ulice: 
• Glazera, 
• Bolesława Śmiałego, 
• Stanisława Okrzei, 
• Św. Jana Nepomucena 

22.05.2005 r. /niedziela/
Etap ze startu wspólnego w godz. 9.30 – 13.00 na trasie 2 x 45 km Przemyśl – Dubiecko - Przemyśl. Na trasie odbędą się 2 premie: górska na Górze Krzywieckiej, lotna w Dubiecku. Start honorowy godz. 9.30 z Rynku natomiast ostry na ul. Grunwaldzkiej powyżej Oś. Kmieci.
Meta wyścigu Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II przy pomniku Orląt Przemyskich Uroczyste zakończenie wyścigu około godziny 13.00. 

Dla zapewnienia bezpieczeństwa zawodników i dobrego poziomu organizacyjnego Wyścigu niezbędne są odpowiednie środki dlatego też za pośrednictwem mediów zwracamy się o pomoc finansową lub rzeczową. Nr Konta INVEST BANK o/Przemyśl nr 24168011050000300010268179.

Ważne telefony, e-maile:
Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących PODKARPACIE - tel. 16 676 84 60 www.republika.pl/tandemy Stanisław Sęk – Prezes Klubu, tel. 605 442 715, 
e-mail: snstart@snstart.pl , Krzysztof Mazur – Dyrektor Wyścigu, tel 503 026 941, e-mail: kafoma@op.pl, kafoma@wp.pl 

Opublikował:  | Data publikacji: 17-05-2005 15:02
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-02-2008 14:52