19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Inteligentne technologie w Przemyślu, czyli smart city w praktyce

Już wkrótce Przemyśl rozpocznie zmianę w miasto inteligentne. Wszystko dzięki podpisanej dziś umowie pomiędzy Urzędem Miasta, a polską firmą telekomunikacyjną Exatel S.A. Dla mieszkańców oznacza to większe bezpieczeństwo związane m.in. ze stałym monitoringiem poziomu rzeki San. To także pierwsze tej skali wykorzystanie technologii LoRa dla tak wymagającego topograficznie miasta w Polsce.

Termin Smart City nie jest nowy. To wykorzystanie technologii teleinformatycznych do interaktywności i zwiększenia wydajności miasta oraz świadomości jego mieszkańców. W dobie IoT (Internet of Things – internet rzeczy) jest wręcz naturalnym kierunkiem. Mimo, że w Polsce rozwiązania te są stosunkowo nowe, już teraz wzbudzają duże zainteresowanie. I trudno się temu dziwić. Szczególnie patrząc na korzyści, jakie dają one zarówno zarządzającym miastami, jak i samym mieszkańcom.

Smart City w Przemyślu

Z takiego właśnie założenia wyszły władze miasta Przemyśl. We współpracy z polskim operatorem telekomunikacyjnym Exatel S.A. rozpoczęli właśnie pilotażową budowę swojego Smart City. W jego ramach miasto otrzyma źródło wiarygodnych, aktualizowanych na bieżąco danych m.in. o poziomie wody w rzece San, warunkach atmosferycznych czy wilgotności gleby.

Przemyśl to miasto znane przede wszystkim ze swoich zabytków oraz tysiącletniej historii. Chcemy jednak, aby było także rozpoznawalne poprzez nowoczesne i nakierowane na zaspokajanie potrzeb mieszkańców rozwiązania. Nasza umowa z Exatel S.A. i proponowane działania gwarantują, że „Smart City” nie będzie tylko ciekawostką i chwytliwym hasłem, ale rzeczywistą realizacją potrzeb naszego rozwijającego się miasta – mówi Robert Choma, prezydent miasta Przemyśl.

exateL2.jpeg

LoRa – nowoczesna technologia w służbie mieszkańców

To, co wyróżnia ten projekt od innych, to wykorzystane rozwiązania. Inteligentne miasto bazuje bowiem na technologii LoRaWAN (w skrócie LoRa), czyli rozległej wąskopasmowej sieci dalekiego zasięgu, zoptymalizowanej pod kątem jak najmniejszego poboru energii. I mimo, że ta technologia jest znana w Polsce (wykorzystywana w przemyśle, czy w parkach technologicznych), to nie była ona dotąd wdrażana w takim zakresie w przestrzeni publicznej.

 

Cieszymy się, że to pilotażowe wdrożenie możemy zrealizować od razu w tak zróżnicowanym topograficznie i wymagającym terenie, jak Przemyśl. To pokazuje, że jest realne zapotrzebowanie na Smart City w Polsce. Nie tylko ze strony mieszkańców, którzy przyzwyczaili się już do interentu rzeczy. Ale także ze strony włodarzy miasta, którzy traktują to jako inwestycję w bezpieczeństwo, wygodę oraz – w dalszej perspektywie – źródło potencjalnych oszczędności dla budżetu. – mówi Rafał Magryś, wiceprezes Zarządu Exatel S.A.

 

lora-info-08-17-2-01[1].png

Dlaczego LoRa

Jednym z głównych argumentów przemawiających za tą technologią, jest stosunkowo niski koszt wdrożenia oraz skalowalność rozwiązania. Czujniki montowane przez Exatel przesyłają dane bezprzewodowo na częstotliwości 868MHz. Oznacza to, że miasto nie musi ponosić dodatkowych kosztów licencyjnych za pasmo radiowe oraz inwestować w stałe łącze do każdego z punktów pomiarowych. Poszczególne czujniki mogą być oddalone od anteny (tzw. Gateway’a) nawet 3 kilometry, i to w terenie o gęstej zabudowie. Sam system też jest łatwo skalowalny. Oznacza to, że jego rozbudowa jest prosta i przewidywalna kosztowo. Wystarczy umieścić tylko dodatkowe czujniki i uruchomić dla nich odpowiedni program. Co więcej – same czujniki nie wymagają także zewnętrznego zasilania. Wbudowana w nie bateria starcza nawet na 10 lat.

lora-schemat.png

Tego typu wdrożenia pokazują, że polska firma jest w stanie skutecznie wykorzystywać najnowocześniejsze światowe technologie. Tak samo było podczas przeprowadzonych przez nas w lipcu w Warszawie pierwszych na świecie testów technologii 5G w przestrzeni publicznej. Bez wątpienia innowacyjność to siła nie tylko naszej firmy, ale i krajowej gospodarki – dodaje Rafał Magryś.

Podpisana umowa zakłada uruchomienie systemu w ciągu dwóch miesięcy.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 03-08-2017 15:47
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 09-08-2017 15:38