19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„WIERSZE CHODNIKOWE”

Na licznie uczęszczanych pieszych ciągach komunikacyjnych 24 maja rano mieszkańcy miasta zobaczyli namalowany dwuwiersz Michała Zabłockiego. Z propozycją przeprowadzenia w Przemyślu tej akcji pn. „Wiersze Chodnikowe” wystąpiła Fundacja „Poemat” w Krakowie. 

 Tegoroczna akcja „Wiersze Chodnikowe” była przeprowadzona jednocześnie w ok. 30 miastach Polski, w tym w Krakowie, Wrocławiu, Koszalinie, Lublinie, Elblągu, Tarnobrzegu, Rzeszowie, Wałbrzychu, Zielonej Górze, Zamościu i in. Dwuwiersz, który w Przemyślu w nocy z 23 na 24 maja malowali przemyscy harcerze brzmi: 

„On modli się za nami,
a resztę zróbmy sami”.

Wiersz będzie malowany farbą, która z czasem ulegnie starciu. 

Jest to inicjatywa Michała Zabłockiego, poety warszawsko - krakowskiego, który od 2000 roku przeprowadza w różnych mediach akcję, będącą autorskim sposobem na wynajdywanie nowych dróg przepływu poetyckiej komunikacji, pod ogólną nazwą „Multipoezja”. Jest to autorski sposób na wynajdywanie nowych dróg przepływu poetyckiej komunikacji. "Wiersze na murach domów" w Warszawie i Krakowie, telewizyjny program "Telepoemat", wiersze publikowane w czasopismach ("Zwierciadło", "Wróżka"), Wiersze Kabaretowe pisane w trakcie programów Piwnicy pod Baranami, wiersze funkcjonujące w repertuarach znanych piosenkarzy, takich jak Grzegorz Turnau, Agnieszka Chrzanowska, czy chociażby przeprowadzony z tą ostatnią artystką projekt "Ogień olimpijski" - album fonograficzny o tematyce sportowej o którym głośno było w czasie ostatnich Igrzysk Olimpijskich, to tylko część inicjatyw składających się na "Multipoezję". 
  Inicjatywa rozpoczęła się w roku 2002 w Krakowie. Wiersz autorstwa Michała Zabłockiego o treści:

"Ratunku, idziemy w odwrotnym kierunku"

wymalowany został bez zezwolenia na kilku ulicach Krakowa. Od tej pory wszystkie działania Fundacji opierają się na oficjalnych zgodach i zezwoleniach.
W 2003 roku akcja objęła już cztery miasta: Kraków, Sosnowiec, Gdańsk i Sopot. Przechodnie mogli wówczas (tuż po unijnym referendum) przeczytać wiersz: 

"Witamy uroczych gości w zwykłej rzeczywistości".

W kolejnym, 2004 roku, roku afer politycznych, na chodnikach Sosnowca, Krakowa, Wrocławia i Sopotu pojawił się wiersz: 

"Obierz właściwą stronę.
Wszystko Ci będzie policzone"

WITOLD WOŁCZYK
KANCELARIA PREZYDENTA MIASTA 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl