19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

DZIEŃ DZIECKA W PRZEMYŚLU

W dzień święta dzieci 1 czerwca odbędzie się w Przemyślu kilka imprez skierowanych specjalnie do nich. Już o godzinie 10.00 na Wzgórzu Zamkowym rozpocznie się wielki festyn dziecięcy „Cała Polska czyta dzieciom” odbywający się w ramach IV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, do której przystąpiło 1000 miejscowości w całym kraju. W związku z 200-leciem urodzin wielkiego duńskiego baśniopisarza, Hansa Christiana Andersena, jego osoba i jego książki są motywem przewodnim Tygodnia Czytania. Organizatorzy, którymi w Przemyślu jest Zespół Szkół Muzycznych, Przemyska Biblioteka Publiczna oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki zachęcali dzieci do przebierania się w postacie z bajek i baśni Andrsena. Także zabawy i konkursy dla najmłodszych będą związane z książkami duńskiego baśniopisarza. Głośne czytanie dzieciom zostanie zainaugurowane przez Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomę – będzie to „Rzepka” Juliana Tuwima. 
   O godzinie 9.30 otwarty zostanie na Rynku Starego Miasta I Finał Festiwalu Niedźwiadek, którego głównym organizatorem jest Szkoła Podstawowa Nr 15. Obok występów dziecięcych zespołów muzyczno – tanecznych (9.35 – 11.00) na dzieci czekają atrakcje w postaci pokazów sprzętu straży pożarnej, policji i służby medycznej, zabawy – klanza, malowanie twarzy. Znajdą się tam również stoiska szkół prezentujące ich dorobek. Nastąpi również otwarcie wystawy pokonkursowej konkursu plastycznego, a z laureatami konkursów – których tematem przewodnim był właśnie niedźwiadek – spotka się Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma („sala narad” Urzędu Miejskiego).
   W trakcie I Finału Festiwalu Niedźwiadek o godzinie 11.05 odbędzie się także inauguracja I Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Przemyśl 2005. Odbywający się w dniach 1 – 6 czerwca Festiwal rozpocznie o godzinie 9.00 korowód zespołów ulicami miasta. Po inauguracji do godziny 13.00 na estradzie w Rynku odbywać się będą plenerowe występy zespołów biorących w nim udział: 
„Lander’s Dance Group” (Kilcullen – Irlandia), „McKechnie” (Grangemouth – Szkocja), „Chemlonacik” (Humenne – Słowacja), „Serpanok” (Lwów – Ukraina), „Trójczyce” (Trójczyce – Polska) i „Sumieszka” (Przemyśl - Polska).
Festiwal odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla i Starosty Przemyskiego.

WITOLD WOŁCZYK
KANCELARIA PREZYDENTA MIASTA 

Opublikował:  | Data publikacji: 31-05-2005 14:20
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:55