31 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej

W niedzielę, 9 lipca oraz we wtorek, 11 lipca obchodziliśmy w Przemyślu Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

 

Dwudniowe uroczystości rozpoczęła niedzielna msza święta, która została odprawiona w kościele OO. Karmelitów Bosych. Podczas nabożeństwa modlono się w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej.

Bezpośrednio po mszy kilkaset osób wyruszyło w organizowanym już po raz trzeci w naszym mieście Marszu Ciszy. Wzorem lat ubiegłych uczestnicy marszu przeszli ulicami: Karmelicką, Władycze, Komisji Edukacji Narodowej, Basztową, Słowackiego, Przemysława, by przy Krzyżu Wołyńskim na Cmentarzu Wojskowym złożyć kwiaty i zapalić symboliczne znicze.

 

We wtorek, 11 lipca, w dniu, który oficjalnie został przyjęty jako dzień szczególnego upamiętnienia Polaków pomordowanych na Wołyniu, punktualnie w południe rozbrzmiały syreny alarmowe ku czci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. W tym samym czasie, na Rondzie Ofiar Wołynia członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder, Poseł na Sejm RP Wojciech Bakun i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Adam Łoziński zapalili znicze pamięci, a członkowie grupy rowerowej działającej przy stowarzyszeniu PPTiK wyruszyli w Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

 

 

 

 

Tego samego dnia o godzinie 16 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się prelekcja pt. „Działalność UPA na terenach Podkarpacia”. Prelekcję wygłosił historyk, wykładowca akademicki - dr Andrzej Zapałowski.

Wtorkowym wieczorem (o godzinie 21), na Schodach Rycerskich znajdujących się przy przemyskim Rynku nastąpił punkt kulminacyjny tegorocznych uroczystości. Była nim zorganizowana po raz pierwszy w naszym mieście Wieczornica Wołyńska. Na to niezwykle poruszające widowisko złożyły się fragmenty wspomnień dotyczące Wołynia, utwory poetyckie i muzyczne - w tym skomponowana przez Krzesimira Dębskiego do słów Krzysztofa Kołtuna „Litania Wołyńska”.

Wśród wykonawców znaleźli się: Przemyski Chór Kameralny pod dyrekcją Andrzeja Gurana, sopranistka Jadwiga Kot – Ochał, Magdalena Betleja (skrzypce), Marcin Kasprzyk (fortepian), Teresa Paryna, Tadeusz Szczerbaty, Małgorzata Świetlicka (gitara, śpiew) oraz Paweł Grabas. Uroczystość poprowadził Janusz Łukasiewicz - naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Przemyślu. 

 

 

 

 

Integralną częścią tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej są wystawy:

„Polacy – Ukraińcy 1943 – 1945. Antypolska akcja w dokumentach ukraińskich” – wystawa dostępna w dniach od 3 do 20 lipca w biurze poselskim Wojciecha Bakuna, mieszczącym się przy ul. Piłsudskiego 1 w Przemyślu

oraz

„Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” – wystawa dostępna w dniach 7 – 14 lipca w gmachu Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, Plac płk. Berka Joselewicza 1.

 

 

Patronat nad uroczystościami Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej Przemyśl 2017 objęli:

Poseł na Sejm RP  Wojciech Bakun

Poseł na Sejm RP Robert Winnicki

oraz 

Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma

 

0.jpeg

 

Organizatorzy i partnerzy obchodów:

Społeczny Komitet Obchodów 11 lipca: Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo – Radykalny, Patriotyczny Przemyśl, Narodowe Siły Zbrojne, Urząd Miejski w Przemyślu, Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu, Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.X., Związek Harcerstwa Polskiego – Komenda Hufca Ziemi Przemyskiej oraz Miejski Zakład Komunikacji.

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 12-07-2017 11:30
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 12-07-2017 18:54