15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

DOROCZNA NAGRODA ARTYSTYCZNA IM. MARIANA STROŃSKIEGO PRZEMYŚL 2005

15 lipca br. o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego i otwarcie wystawy pokonkursowej. Kapituła Dorocznej Nagrody Artystycznej przyznała to wyróżnienie i nagrodę w wysokości 10 tys. zł Łukaszowi Cywickiemu za zestaw prac.
   Nagroda została ustanowiona w 2003r. w wyniku porozumienia pomiędzy: Prezydentem Miasta, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, Galerią Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Miejskim Ośrodkiem Kultury, ROKEiN (obecnie Przemyskie Centrum Kultury i Nauki), Edukacji oraz Arboretum w Bolestraszycach. Skierowana jest ona do artystów plastyków i fotografików aktualnie mieszkających 
i pracujących twórczo na terenie Miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego. Efekty Konkursu są eksponowane na wystawie pokonkursowej realizowanej corocznie przez kolejnego współorganizatora we własnej galerii w okresie 2 miesięcy wakacyjnych – w tym roku jest to Galeria Sztuki Współczesnej. 
Godzinę wcześniej – 17.00 – w tym samym dniu w Muzeum Historii Miasta Przemyśla otwarta zostanie druga wystawa: laureata pierwszej edycji Konkursu Andrzeja Cieszyńskiego. Będzie ją można oglądać do 6 września. 15 lipca będzie miało miejsce także inne wydarzenie związane z osobą Mariana Strońskiego. Na ulicy Matejki przy ogrodzeniu posesji pod nr 9, gdzie artysta mieszkał, Prezydent Miasta Przemyśla odsłoni tablicę upamiętniającą.
   Marian Stroński urodził się 15 czerwca 1892r. w Łozowej k. TarnopolaStudia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w Cesarsko-Królewskiej Akademii Sztuki Malarskiej w Wiedniu. Jego studia przerywa wojna – w Przemyślu przeżywa oblężenie miasta. Po wojnie w 1926 roku organizuje w Przemyślu Wolne Studium Rysunku i Malarstwa. W 1928 r. wyjeżdża do Paryża, gdzie podejmuje studia w dziedzinie malarstwa ściennego i konserwacji pod kierunkiem Paraina. Po powrocie wystawia swoje prace w Przemyślu, Warszawie, Łodzi i Katowicach. Przed 1936 tworzy w technice stalorytu „Tekę Miasta Przemyśla”, po tym roku przenosi się do Warszawy. W trakcie II wojny jego warszawska pracownia ulega zniszczeniu, przepada wówczas znaczna część jego dorobku artystycznego. Wraca do Przemyśla, gdzie osiada już na stałe, ponownie organizuje ti Szkołę Rysunku 
i Malarstwa, przemianowaną potem na Ognisko Kultury Plastycznej. Do czasu likwidacji w 1953 roku pełni w nim funkcję dyrektora. Bierze udział w licznych wystawach i konkursach organizowanych przez ZPAP w Rzeszowie, zajmuje się także konserwacją polichromii kościelnych. Otrzymał wiele odznaczeń, wyróżnień i nagród – m.in. medal 1000-lecia miasta Przemyśla. Zmarł 17 czerwca 1977 roku w Przemyślu. 
   Andrzej Cieszyński tak pisze o artyście: „Jego twórczość zasługuje na najwyższą uwagę i troskę. Był to wybitny obywatel Przemyśla, człowiek wysokiej kultury osobistej, ogromnej wiedzy, artysta miary europejskiej. Twórczość Strońskiego cechują wyjątkowy talent, znawstwo, doświadczenie artystyczne oraz warsztat sięgający wirtuozerii. Konsekwentnie rozwinął on najlepsze dokonania malarstwa europejskiego, wnosząc osobisty wkład w rozwój polskiej i europejskiej sztuki. (…) Jego dzieło, pamięć o nim domaga się pietyzmu godnego najcenniejszego klejnotu w przemyskim skarbcu.”

WITOLD WOŁCZYK
KANCELARIA PREZYDENTA MIASTA 

Opublikował:  | Data publikacji: 15-07-2005 08:26
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:55