29 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wakacje w mieście – półkolonia z MDK sposobem na nudę

Czas wolny od zajęć szkolnych to przede wszystkim czas wypoczynku dla dzieci, ale dla pracujących rodziców jest to niekiedy problem z zapewnieniem odpowiedniej opieki. Sposobem na rozwiązanie tego kłopotu są półkolonie gwarantujące profesjonalną opiekę i bogato wypełniony program dnia. Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu, będący publiczną placówką oświatową miasta, od wielu lat zarówno w okresie wakacji letnich jak i ferii zimowych organizuje wypoczynek w formie półkolonii. W tym roku przez pierwsze dwa tygodnie wakacji wzięło udział blisko sto dzieci w wieku 7-12 lat.

dscn5409.jpeg

Ważnym zagadnieniem dotyczącym każdych wakacji jest bezpieczeństwo w trakcie wolnego czasu. Dla każdego rodzica bezpieczeństwo dziecka było, jest i będzie priorytetowym celem. A trzeba pamiętać, że każdy zorganizowany wypoczynek podlega rejestracji w bazie prowadzonej przez Kuratorium Oświaty i podlega kontroli tejże instytucji. Wszelkie wymogi wynikające z przepisów prawa są ściśle przestrzegane, w przypadku półkolonii organizowanych przez MDK kadrę stanowią wyłącznie nauczyciele, a dzieci są objęte dodatkowym ubezpieczeniem NW.  Od czterech lat placówka dołącza także do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje”, dzieci uczestniczą w zajęciach uświadamiających o zasadach, których znajomość pozwala uniknąć nieprzyjemnych przygód. W ramach tej akcji organizowane są pogadanki i zajęcia dydaktyczne prowadzone przez nauczycieli, zapraszani są funkcjonariusze policji i straży miejskiej, jak to miało miejsce w tym roku, czy też jak w latach ubiegłych, organizowane były spotkania również z ratownikami medycznymi. Podczas tegorocznej edycji dzieci spotkały się również z pracownikiem Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Przemyślu, a jednym z tematów spotkania były kleszcze – problem ostatnio niezwykle ważny.

sam_4605.jpeg

Jak przystało na placówkę kształcenia pozaszkolnego, ważną częścią półkolonii były zajęcia o charakterze artystycznym. I również tym razem dzieci chętnie malowały, wykonywały prace ręczne oraz brały udział w nauce śpiewu i tańca. Co roku da się także zaobserwować, że wielu uczniów po takich warsztatach wakacyjnych zapisuje się na zajęcia stałe prowadzone w ciągu roku szkolnego w sekcjach plastycznych, muzycznych czy tanecznych.

sam_4617.jpeg

Organizując półkolonię nie można zapominać, że wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku.  Tegoroczny plan został skonstruowany w taki sposób, aby każdego dnia były uwzględnione wyjścia w teren. Pogoda dopisywała, więc nie mogło zabraknąć sportowych rywalizacji na świeżym powietrzu. Niecodzienną atrakcją było odwiedzenie Przemyskiej Jednostki Wojskowej im. gen. bryg. Andrzeja Galicy, gdzie dzieci miały okazję poznać pracę żołnierzy, sprzęt wykorzystywany przez nich, a nawet musztrę wojskową.  Poza wspomnianą jednostką były również wyjścia do kina, zarówno do Centrum Kulturalnego jak i do kina Helios, wyjścia na warsztaty muzealne oraz obowiązkowo zajęcia na basenie, co od wielu lat cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem. W bogato wypełnionym planie dnia jest również czas na posiłek, który  od dwóch lat organizowany jest w formie cateringu. Dzięki uprzejmości prezesa przemyskiego przedsiębiorstwa MPEC zakończenie drugiego tygodnia półkolonii miało miejsce na terenie zakładu w formie ogniska z pieczeniem kiełbasek. Każdy dzień zaplanowany był w inny sposób, dopasowany do możliwości i wieku uczestników.

sam_4513.jpeg

Zainteresowanie półkoloniami organizowanymi przez MDK w Przemyślu jest bardzo duże. Świadczy o tym choćby liczba zgłoszeń. Zapisy są zazwyczaj rozpoczynane miesiąc przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, przy czym w w tym roku wszystkie wolne miejsca zapełniły się już po kilku dniach. Ponieważ wypoczynek organizowany jest przez miejską jednostkę oświatową, w związku z tym pierwszeństwo w zapisach mają dzieci mieszkające właśnie w Przemyślu.

sam_4630.jpeg

Wakacje na półkolonii są zazwyczaj czasem twórczym i wypełnionym zabawą, po której pozostanie wiele wspaniałych wspomnień i pochwał ze strony rodziców, co da się usłyszeć po każdym zakończonym tygodniu i co jest siłą napędową dla wszystkich nauczycieli na kolejny rok pracy. Szczegółowe informacje o aktualnych zajęciach można znaleźć na stronie placówki pod adresem: www.mdkprzemysl.pl

 

 

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 10-07-2017 09:24
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 10-07-2017 09:36