74. Rocznica Zbrodni Wołyńskiej - 9 - 11 lipca 2017 r.
Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach i wydarzeniach poświęconych 74. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wołyniu.
Program obchodów:
W niedzielę, 9 lipca o godzinie 10.00 w kościele OO. Karmelitów Bosych zostanie odprawiona MSZA ŚWIĘTA w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej.
Bezpośrednio po Mszy wyruszy III MARSZ CISZY, który przejdzie ulicami: Karmelicką, Władycze, Komisji Edukacji Narodowej, Basztową, Słowackiego, Przemysława do Krzyża Wołyńskiego na Cmentarzu Wojskowym. Tam zaplanowana jest modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Organizator: Społeczny Komitet Obchodów Dnia 11 Lipca.
11 lipca, w dzień, który został przyjęty jako dzień szczególnego upamiętnienia Polaków pomordowanych na Wołyniu o godzinie 12.00 rozlegnie się SYGNAŁ SYREN ku czci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. W tym samym czasie na Rondzie Ofiar Wołynia zostaną zapalone znicze pamięci i wyruszy ROWEROWY RAJD PAMIĘCI Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.
Organizator: Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów.
11 lipca o godzinie 16.00 Społeczny Komitet Obchodów zaprasza do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej na prelekcję dra Andrzeja Zapałowskiego pt. Działalność UPA na terenach Podkarpacia.
W tym samym dniu o godzinie 21.00 w Rynku na Schodach Rycerskich odbędzie się WIECZORNICA WOŁYŃSKA.
Złożą się na nią fragmenty wspomnień dotyczące Wołynia, utwory poetyckie i muzyczne, w tym skomponowana przez Krzesimira Dębskiego do słów Krzysztofa Kołtuna „Litania Wołyńska”. Wśród Wykonawców zobaczymy: Przemyski Chór Kameralny pod dyr. Andrzeja Gurana, Jadwigę Kot - Ochał (sopran), Magdalenę Betleję (skrzypce), Marcina Kasprzyka (fortepian), Teresę Parynę, Tadeusza Szczerbatego, Małgorzatę Świetlicką i Pawła Grabasa.
Organizatorami tej części uroczystości są Urząd Miejski i Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu
Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystaw:
- w dniach 3 – 20 lipca przy ul. Piłsudskiego 1 - „Polacy – Ukraińcy 1943 – 1945. Antypolska akcja w dokumentach ukraińskich”,
- w dniach 7 – 14 lipca w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej – „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.
Patronat nad uroczystościami objęli:
Poseł na Sejm RP pan Wojciech Bakun, Poseł na Sejm RP pan Robert Winnicki, Prezydent Miasta Przemyśla pan Robert Choma.
Organizatorzy i partnerzy obchodów:
- Społeczny Komitet Obchodów 11 lipca: Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo – Radykalny, Patriotyczny Przemyśl, Narodowe Siły Zbrojne
- Urząd Miejski w Przemyślu
- Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu
- Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów
- Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
- Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
- Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.X.
- Związek Harcerstwa Polskiego – Komenda Hufca Ziemi Przemyskiej
- Miejski Zakład Komunikacji
Cmentarz Legionowy, Wołyń
fot. www.pixabay.com/pl