15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dzień przyjaźni polsko - węgierskiej w Przemyślu

 "Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń" - to słowa, które zawarte zostały w uchwale polskiego sejmu, ustanawiającej dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko - Węgierskiej. Podobną uchwałę podjął również parlament węgierski, a pierwsze obchody święta odbyły się w Przemyślu w dniu 24 marca br. Swoją obecnością zaszczycił nasze miasto z tej okazji Prezydent Republiki Węgierskiej László Sólyom wraz z małżonką Erzsebet.

       Dostojny gość, w piątek 23 marca, wziął udział w Forum Polsko – Węgierskim zorganizowanym w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej. Sobotnią część oficjalnej wizyty rozpoczął od złożenia kwiatów na cmentarzu wojennym żołnierzy armii CK Austro – Węgier, zaliczanym do jednej z największych nekropolii węgierskich poza granicami kraju. Następnie udał się na Zamek Kazimierzowski, gdzie otworzył Konferencję odbywającą się z okazji Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. W imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego gości powitał Szef Kancelarii Robert Draba, a do tych wystąpień dołączyli także: Wojewoda Podkarpacki Ewa Draus, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Burmistrz Egeru László Habis a także Prezes Polsko – Węgierskiego Stowarzyszenia Historycznego im. Józefa Piłsudskiego Janos Kollar.


  

 

     W Konferencji wzięło udział około 200 przedstawicieli miast partnerskich z obydwu krajów, a także stowarzyszeń i organizacji wspierających tę współpracę. Zebrani wysłuchali trzech referatów przypominających historyczne związki między naszymi krajami. Przed ich odczytaniem Prezydent Republiki Węgierskiej wpisał się do Księgi Pamiątkowej Miasta Przemyśla i udał się w podróż do Berlina, gdzie w tym samym dniu miały miejsce uroczystości z okazji 50-lecia podpisania Traktatów Rzymskich. W tej części spotkania Prezydent Robert Choma został uhonorowany medalem I Klasy MERIT OF DEFENCE , który przyznany został „w dowód uznania za długotrwałą i oddaną pracę na rzecz opieki nad wojennymi grobami węgierskimi w Polsce z okresu I wojny światowej, jak również za pielęgnowanie wielonarodowych tradycji militarnych”.

 

     W godzinach popołudniowych uczestnicy Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej – podobnie jak wcześniej Prezydent László Sólyom - złożyli wieńce na cmentarzu żołnierzy Armii Austro – Węgierskiej, a także Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej zwiedzili wystawy: „Panorama Siedmiogrodzka”, „Budapeszt 1956” oraz „Legion Polski”. Resztę dnia zdominowały również wydarzenia kulturalne: uroczysty koncert w wykonaniu Chóru „Cantus Agriensis” oraz Przemyskiej Orkiestry Kameralnej, a następnie występ kapeli węgierskiej z Egeru. „Cantus Agriensis” uświetnił również swoim występem Mszę Świętą odprawianą w intencji przyjaźni polsko - węgierskiej, która odbyła się w niedzielny poranek W Archikatedrze Przemyskiej i zakończyła obchody święta.

W trakcie Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej nie mogło również zabraknąć specjalnego spotkania Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy z Burmistrzem Egeru Lászlo Habisem, które poświęcone było najbliższym planom współpracy miast partnerskich.

 

  

 

Witold Wołczyk

Kancelaria Prezydenta Miasta

 

Opublikował:  | Data publikacji: 26-03-2007 14:45
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:38