22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przekazanie prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej Węgrom

29 czerwca br. na Wawelu odbyła się uroczystość przekazania Węgrom prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w wymiarze parlamentarnym. Z końcem czerwca Polska zakończy roczny okres przewodniczenia w V4. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński symbolicznie przekazał przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérowi Dzwon Parlamentarnej Prezydencji Wyszehradzkiej. W spotkaniu wziął udział Prezydent Miasta Robert Choma.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w Katedrze na Wawelu z udziałem Marszałka Sejmu, Przewodniczącego Parlamentu Węgier oraz uczestników Narodowej Pielgrzymki Węgrów. Po uroczystym przekazaniu prezydencji na Wawelu, Marszałek Sejmu razem z Przewodniczącym László Kövérem wzięli udział w otwarciu wystawy poświęconej królowi Węgier, Władysławowi I Świętemu na placu Św. Marii Magdaleny. 

W ciągu roku polskiej prezydencji zorganizowane zostały liczne formalne i nieformalne spotkania przewodniczących parlamentów państw Grupy komisji oraz posłów i senatorów. Były to zarówno spotkania dwustronne, jak i rozmowy w formacie V4. Najwięcej spotkań odbyło sie właśnie z przewodniczącym Kövérem oraz deputowanymi Zgromadzenia Narodowego Węgier. We wrześniu 2016 roku Przewodniczący gościł w Przemyślu, gdzie odsłonięte zostały pomniki polskiego legionisty i węgierskiego huzara.

KU179862.view.jpeg

wawel1.jpeg

wawel2.jpeg

Źródło: sejm.gov.pl 

Zdjęcie:  Paweł Kula

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 29-06-2017 20:03
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 29-06-2017 20:14