8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

W Budapeszcie odsłonięto pomnik bohaterów Polski i Węgier

W poniedziałek, 26 czerwca br. na placu Gy. Goldmanna w Budapeszcie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego Polakowi Henrykowi Sławikowi oraz Węgrowi Józsefowi Antallowi seniorowi – dwóm niezwykłym bohaterom, którzy podczas II wojny światowej uratowali życie ponad pięciu tysiącom polskich Żydów.

W uroczystościach wzięli udział m.in. ambasador Polski Jerzy Snopek, były ambasador RP Grzegorz Łubczyk, przedstawiciele władz Węgier, nadburmistrz Budapesztu István Tarlós i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, przedstawiciele rodziny Antallów, a także Marszałek Sejmu RP - Marek Kuchciński, Przedstawiciele Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej z przewodniczącym Grupy - Kornelem Morawieckim na czele, podkarpaccy parlamentarzyści, Prezydent Miasta Przemyśla oraz nauczyciele i młodzież z 5. Gimnazjum im. św. Jana Kantego w Przemyślu i I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.

 

Projekt budowy Pomników-ławeczek Henryka Sławika i Józsefa Antalla sen. w Warszawie i Budapeszcie został zainicjowany przez Społeczny Komitet Budowy w Warszawie i Budapeszcie Pomnika-Ławeczki Henryka Sławika i Józsefa Antalla sen. Współprzewodniczącym Komitetu był Grzegorz Łubczyk, były ambasador RP na Węgrzech i wiceprezes Stowarzyszenia Henryk Sławik Pamięć i Dzieło.
 

- Odsłonięty pomnik to miejsce symboliczne, integrujące ludzi, pokazujące, dla jakich wartości oddawali życie… - powiedział podczas odsłonięcia pomnika marszałek Marek Kuchciński.

 

 

Henryk Sławik w listopadzie 1939 r. przy pomocy Józsefa Antalla organizował Komitet Obywatelski do spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. Wraz ze swoimi współpracownikami, watykańską nuncjaturą, Kościołem katolickim zapewniali pomoc humanitarną, pracę dla dorosłych oraz naukę dla dzieci polskich uchodźców. Bez ich zaangażowania tysiące Polaków nigdy nie trafiłyby do armii Sikorskiego we Francji, do lotnictwa Zjednoczonego Królestwa, aby tam walczyć, a nawet oddać życie w imię wolności, niepodległości i demokracji.

W 1944 r.  Sławik i Antall zostali aresztowali przez Gestapo. Sławik katowany i bity nie zdradził przyjaciela, tym samym ocalając mu życie. Henryk Sławik przez lata skazany był na zapomnienie, co podkreślał marszałek Kuchciński, dziękując za „przywrócenie do pamięci, do rzeczywistości tych zapomnianych do niedawna jeszcze”. Dopiero w 2010 r. Henryk Sławik został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

 

Bliźniaczy Pomnik-Ławeczka przedstawiający sylwetki Sławika i Antalla zatopionych w konspiracyjnej rozmowie przy stoliku, został odsłonięty w Warszawie, nieopodal gmachu Ambasady Węgier 8 listopada ubiegłego roku. Pomysłodawcą i autorem pomnika jest polski rzeźbiarz Władysław Dudek.

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 27-06-2017 15:27
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 27-06-2017 17:54