12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

8 lipca rozpoczyna się 17. Międzynarodowy Przemyski Festiwal – Salezjańskie Lato Muzyczne

„Wielcy mistrzowie znani i nieznani” – pod tym hasłem organizowany jest 17. Międzynarodowy Przemyski Festiwal „Salezjańskie Lato Muzyczne”. Festiwal będący niezwykłą muzyczną ucztą, na dobre wpisał się już w kulturalny kalendarz Przemyśla.

Salezjańskie Lato Muzyczne potrwa od 8 lipca do 12 sierpnia i rozpocznie się na scenie Zamku Kazimierzowskiego koncertem jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych - Leszka Możdżera.

Leszek Możdżer to pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii ‘Fortepian’ i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.

Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką (Pożegnanie z Marią), Januszem Muniakiem (One And Four), Michałem Urbaniakiem (Live In Holy City), Piotrem Wojtasikiem (Lonely City i Quest z Billym Harperem oraz Hope z Dave’em Liebmanem), Adamem Pierończykiem (Live In Sofia i 19-9-1999), Henrykiem Miśkiewiczem (Ja nie chcę spać), Anną Marią Jopek (m.in. Bosa, Barefoot, Upojenie, Farat). Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. przy Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworach na fortepian). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max)– wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland.

Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak : David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.

Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod własnym nazwiskiem. (źródło: www.mozdzer.com)

 

Więcej informacji na temat programu Festiwalu znajdziecie Państwo na plakatach oraz na www.kultura.przemysl.pl

poprawiony PLAKAT Salezjanskie Lato Muzyczne.jpeg

 

Zapraszamy!

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 26-06-2017 12:08
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 26-06-2017 12:11