8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

XVIII JAZZ NAD SANEM - DRUGA ODSŁONA

Koncert grupy „New Bone” poprzedzony występem Big-Bandu z przemyskiego MDK.
Tegoroczna edycja tej imprezy jest już osiemnastym spotkaniem z tym gatunkiem muzyki pod tą cykliczną nazwą. Przez te wszystkie lata Klub „Niedźwiadek” jako główne miejsce jazzowych uczt, gościł niemal całą plejadę sław i autorytetów tego gatunku muzyki. „Jazz nad Sanem” stał się kreatorem gustów muzycznych, w mieście, w którym przed kilkunastoma laty jazz miał zdecydowanie mniejszą publiczność. Jest papierkiem lakmusowym preferencji muzycznych mieszkańców naszego miasta. Wskazuje on jednoznacznie, iż dzisiaj jazz jest gatunkiem muzycznym, bez którego nie sposób wyobrazić sobie życia kulturalnego w Przemyślu.

Jesień 2006 i XVIII „Jazz nad Sanem” to trzy koncerty, w trzy kolejne piątki – 13 października „Kwartet Zbigniewa Jakubka”,, 20 października „New bone”  i 27 października  „The Colors”.


       W piątek 20 października „Jazz nad Sanem” rozpoczął się pół godziny wcześniej niż było to zapowiadane czyli o 18:30.  Powodem był występ Big-Bandu z Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu. To pół godziny, a właściwie 45 min. nie było jednak w żadnej mierze wymuszonym „słuchaniem na siłę” tej grupy. Publiczność zapełniająca widownię z ogromną przyjemnością przyjęła występ-niespodziankę w wykonaniu przemyskiej młodzieży. Zespół poprowadzony przez Stanisława Kłosa otrzymał gromkie, całkowicie zasłużone brawa od przemyskiej „fachowej” publiczności za wykonanie utworów m. in. George’a Gershwina, Henry’ego Manciniego, Glenna Milera.

       Kilkanaście minut po godz. 19-tej na scenę wkroczyła gwiazda wieczoru – zespół „New Bone”. Jest to grupa składającą się z absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Członkowie zespołu nie ograniczają się tylko do występów w tej formacji, grają w różnych składach doskonaląc w ten sposób swój warsztat. New Bone to klasyczny kwintet jazzowy. Przez cały okres swojej działalności od roku 1996 zespół stał się bardziej subtelny i oscyluje w kierunku wyszukanej, ciekawej treści muzycznej. Różnorodność tematyczna sprawia iż muzyka w wykonaniu „New Bone” jest oryginalna i niebanalna. Stylistyka kompozycji oscyluje między muzyką swingową a momentami bardzo nowoczesną. Zespól jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie "Wolna scena jazzowa" w 1997.
W wywiadzie dla „Jazz Forum” tak mówił o muzyce granej przez grupę lider-kompozytor Tomasz Kudyk - ”(...)Gramy jazz akustyczny, myślę, że moje kompozycje są dość zróżnicowane w charakterze – jedne nawiązują bardziej do tradycji, inne natomiast są bardziej współczesne(...)gramy wyłącznie moje kompozycje(...)jest to bardziej oryginalne, charakterystyczne. Poza tym pisząc swoje kompozycje można poszerzyć ogólną wiedzę na temat harmonii, frazowania – to po prostu rozwija(...)”.
Skomponowane ze smakiem i wyraźnym wyczuciem stylu kompozycje Kudyka: „Enjoy the Blues”, „My Obsession”, -„Przemijanie i....”, „Something for Now”, „To Tylko Sfink” i „Jasiu” wydawały się przenosić widownię w lata sześćdziesiąte. Płynne interpretacje tych utworów przez pozostałych członków grupy świadczą o tym, iż oni również „czują” tę muzykę. Jedynym utworem autorstwa nie Tomasza Kudyka był „The Torned Vail” skomponowany przez Joannę Gajdę.
Rozedrgana synkopowanymi rytmami przemyska publiczność nie pozwoliła jednak tak łatwo opuścić scenę zaproszonym gościom. Musieli zagrać na bis, co uczynili z ogromną przyjemnością, jak większość wykonawców odwiedzających nasze miasto i grających dla naszej wyśmienitej publiczności.
W Klubie „Niedźwiadek” zespół wystąpił w składzie: Tomasz Kudyk (trąbka), przemyślanin Marcin Ślusarczyk (saksofon), Joanna Gajda (fortepian), Maciej Adamczyk (kontrabas), Arek Skolik (perkusja).
Organizatorzy XVIII Jazzu nad Sanem dziękują za wsparcie finansowe firmom:
- Budownictwo Naftowo-Gazownicze „Naftomontaż” Przemyśl Spółka z o.o. Przemyśl, ul. Wernyhory 11
- Fabryka Aparatury Elektromechanicznej „Fanina” Spółka Akcyjna Przemyśl ul. Lwowska 17. 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

dodał: Witold Wołczyk

Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 24-10-2006 15:12
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:35