29 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Pierwszy bezwizowy pociąg” z Kijowa do Przemyśla

Od 11 czerwca br. obywatele Ukrainy mogą się poruszać po większości krajów Europy bez wiz – porozumienie w tej sprawie podpisane zostało 17 maja w Parlamencie Europejskim. W niedzielę, dla uczczenia tego wydarzenia z Kijowa do Przemyśla wyruszył „pierwszy bezwizowy pociąg”, w którym obok dziennikarzy relacjonujących wydarzenie, znaleźli się członkowie ukraińskich i polskich organizacji pozarządowych, w tym organizatora wydarzenia stowarzyszenia „Europe without barriers”.

W Kijowie pasażerów pociągu żegnała m.in. wicepremier ukraińskiego rządu Iwanna Kłympusz-Cyncadze oraz Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło. O 13.30 na peronie 4 przemyskiego Dworca PKP podróżnych z ukraińskiej stolicy oraz Lwowa przywitali m.in. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, Zastępca Prezydenta Miasta Grzegorz Hayder. Ambasador Ukrainy dziękował Polakom za wsparcie w trudnych czasach rewolucji na Majdanie, aneksji Krymu i agresji w Donbasie oraz w negocjacjach z Unią Europejską w sprawie ruchu bezwizowego. Mówiono również o potrzebie uruchomienia nowych połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych, w tym także uruchomienia nowych przejść granicznych.

 

 

Obywatele Ukrainy posiadający paszport biometryczny mogą od niedzieli wjechać do krajów Unii Europejskiej bez wizy na 90 dni w ciągu półtora roku – w celach biznesowych, turystycznych i rodzinnych. Muszą także spełnić pozostałe warunki określone w Kodeksie Granicznym Schengen m.in. posiadać wymagane środki finansowe.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 12-06-2017 14:42