19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – Umberto Eco

 

W ostatnim dniu maja, w Przemyskiej Bibliotece Publicznej został uroczyście rozpoczęty XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Pan Robert Choma - Prezydent Miasta Przemyśla, który jednocześnie miał zaszczyt zainaugurować to ważne wydarzenie czytając zgromadzonym wiersz Hanny Łochockiej pod tytułem „Książka Czeka”.

 

Tego dnia sala Przemyskiej Biblioteki pękała w szwach. Na spotkanie przybyły tłumnie dzieci z wielu przemyskich szkół i przedszkoli. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały nie tylko wiersza, który przygotował dla nich Pan Prezydent, ale także „Lokomotywy” Jana Brzechwy, tradycyjnie z tej okazji wyrecytowanej przez zaproszonych na ceremonię dorosłych - Prezydenta, dyrektorów placówek edukacyjnych oraz przedstawicieli Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci również przygotowały coś od siebie… Występy małych artystów dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, na przemian bawiły i wzruszały. Ale to nie wszystko! Była i niespodzianka dla maluchów - Pracownicy Biblioteki, w przezabawny sposób przedstawili (zupełnie jak rasowi aktorzy) wiersz Jana Brzechwy pt. „Pali się!”. Po części artystycznej odbył się bajkowy pokaz mody, w którym to maluchy przebrane za postaci z bajek walczyły o upominki specjalnie na ten cel przygotowane przez organizatorów wydarzenia.

 

Po spotkaniu zgromadzeni goście wzięli udział w akcji pn. „Uwolnij książkę w bibliotece”, akcja ta polegała na zabraniu z domu książki, którą można było wymienić na regale bookcrossingowym, dostępnym w Czytelni Nowości Wydawniczych. Swoją książkę wymienił również Pan Prezydent, dając tym samym dobry przykład małym czytelnikom.

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom potrwa od 31 maja do 10 czerwca. Mamy więc aż dziesięć dni na to, aby przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest czytanie. Choćby przez 20 minut dziennie…

Organizatorami akcji są Przemyska Biblioteka Publiczna oraz koordynatorzy Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

 

 

Czytanie jest jak witamina i szczepionka

Dzieci potrzebują pokarmu i witamin dla ciała – dzięki nim rosną i prawidłowo się rozwijają. Pokarmem i witaminą dla umysłu i duszy dziecka jest głośne czytanie przez bliskich dorosłych. Czytanie dziecku jest także szczepionką przeciwko nudzie, uzależnieniu od mediów, presji rówieśników i mody, demoralizacji i płytkim wartościom masowej kultury.

Jeśli więc chcemy, by nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi, czytajmy im codziennie!

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba
 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 31-05-2017 14:23
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 01-06-2017 08:22