22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zmarł prof. Zbigniew Brzeziński

Rano 27 maja dotarła do Polski informacja o śmierci prof. Zbigniewa Brzezińskiego, w świecie znanego, jako wybitny i wpływowy politolog, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta Jimmy’ego Cartera (1977 – 1981). Z Polską oraz Przemyślem był związany w dzieciństwie, ale nigdy nie zapomniał o ojczystym kraju. Uchwałą z dnia 3 lipca 1990 r. Rada Miejska w Przemyślu nadała prof. Zbigniewowi Brzezińskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla, otwierając tym samym listę osób wyróżnionych tym tytułem w demokratycznej Polsce.

Profesor Zbigniew Brzeziński urodził się w 1928 r. w Warszawie. W latach 1935-1938 mieszkał i uczęszczał do szkoły powszechnej w Przemyślu. Następnie wyjechał z rodzicami do Montrealu. Po wojnie studiował na uniwersytecie Mc Gill w Kanadzie oraz na uniwersytetach amerykańskich. W 1950 r. przeniósł się do USA, otrzymał tamtejsze obywatelstwo i szybko stał się sławny jako naukowiec i polityk. Będąc wybitnym znawcą spraw międzynarodowych powołany został w 1977 r. na stanowisko doradcy prezydenta USA J. Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego. W jednej osobie był Polakiem i prof. Amerykaninem. Obywatel świata i zarazem Honorowy Obywatel Miasta Przemyśla.

Podejmując uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatelstwa przemyscy radni I kadencji stwierdzili, że: „Rada Miejska w Przemyślu po raz pierwszy wybrana w sposób w pełni demokratyczny uznała, iż ma pełne prawo moralne do nadania tego zaszczytnego tytułu Profesorowi Zbigniewowi Brzezińskiemu, rozpoczynając tym samym nową listę honorowych obywateli miasta, zwłaszcza, że prof. Brzeziński jest gorącym zwolennikiem demokratycznych przemian w Europie Wschodniej”.

Warto dodać, że od 25 lat prof. Zbigniew Brzeziński wspierał utalentowaną przemyską młodzież. Był fundatorem nagrody swojego imienia przyznawanej co roku dwóm uczniom II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu kończącym szkołę z największymi osiągnięciami w nauce oraz wyróżniającym się w pracy na rzecz środowiska szkolnego.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla prof. Zbigniewowi Brzezińskiemu

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 29-05-2017 11:00