11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dzień Wyszywanki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu

W czwartek (25 bm.), w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu odbyły się uroczyste obchody Dnia Wyszywanki, na które zaproszono wielu znamienitych gości. Obecni byli między innymi: Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu Aleksander Baczyk, Svitlana Horbovska – reprezentująca Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, przedstawiciele Wydziału Edukacji UM w Przemyślu oraz władze miasta reprezentowane przez Dariusza Łapę – Sekretarza Miasta Przemyśla.

Obchody Dnia Wyszywanki, czyli haftowanej koszuli, która jest nieodłącznym elementem stroju ludowego Ukrainy, połączone były z ciekawą wystawą, na którą złożyły się bardzo cenne (wyszywane) pamiątki rodzinne, pochodzące ze zbiorów pracowników Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Przemyślu. Uroczystości zwieńczył barwny korowód, który dotarł na przemyski Rynek. Tam, uczniowie szkoły wypuścili w niebo mnóstwo niebieskich i żółtych balonów.

 

 

Dzień wyszywanki to bardzo ciekawa, oddolna inicjatywa społeczna, która pojawiła się na Ukrainie w 2007 roku. Dzisiaj ma już wymiar światowy. Inicjatywę zapoczątkowali studenci uniwersytetu w Czerniowcach ubierając w określonym dniu całą uniwersytecką społecznością w wyszywane koszule i bluzki.  Zainteresowanie akcją było tak duże, że szybko rozprzestrzeniła się ona po całym kraju, a także ukraińskiej diasporze, znajdując licznych naśladowców, nie tylko zresztą wśród samych Ukraińców.
Ten dzień, trzeci czwartek maja, jest dniem szczególnym, jednak nie powiązanym z żadnym religijnym czy państwowym świętem. Raczej można by go nazwać dniem solidarności narodowej, poświęconym tradycji kultywowania stroju etnicznego.
(źródło: www.gorowoilaweckie.wm.pl)

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 25-05-2017 15:54
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 25-05-2017 17:50