-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

KONCERTY

      Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zaprasza w sobotę 16 września o godz. 20.00 na koncert zespołu „Kłusem z Blusem” oraz w niedzielę 17 września również o godz. 20.00 na występ Ewy Urygi. Imprezy odbywać się będą w ramach MIĘDZYNARODOWEGO MŁODZIEŻOWEGO FESTIWALU KRESOWEJ PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ.

      Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK w Przemyślu jest organizatorem II edycji  MIĘDZYNARODOWEGO MŁODZIEŻOWEGO FESTIWALU KRESOWEJ PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ, który odbywać się będzie w dniach 16 i 17 września 2006 r w sali teatralnej Zamku Kazimierzowskiego oraz na scenie plenerowej.
     W Polsce odbywają się dwa festiwale kultury kresowej: w Mrągowie i w Iwoniczu Zdroju. Przez cały czas  brakowało jednak festiwalu pieśni patriotycznej. Przemyśl jest pierwszym miastem, któremu udało się zorganizować takie przedsięwzięcie.

     I edycja, która odbyła się w roku 2004 spotkała się z gorącym przyjęciem zarówno przez  uczestników jak i słuchaczy, dlatego też podjęto trud zorganizowania kolejnej. Festiwal kierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 12-20 lat. Mogą brać w nim udział: soliści, zespoły śpiewacze, zespoły muzyczne oraz chóry. Pieśni patriotyczne wykonywać będzie młodzież mieszkająca na terenie Polski oraz młodzież z odległych stron  Białorusi, Litwy, Czech i Ukrainy, łącznie ok. 200 wykonawców. Warunek jest tylko jeden – musi to być młodzież polska, ze szkół z polskim językiem nauczania, bądź skupiona w zespołach działających przy polskich instytucjach kultury.

       „Młodzieżowy Międzynarodowy Festiwal Kresowej Pieśni Patriotycznej” jest próbą ocalenia od zapomnienia tego, co wiąże się z naszą historią, tradycją, kulturą - zwłaszcza kresową. Nieodłączną towarzyszką naszej historii była zawsze pieśń. Pieśń, która podtrzymywała naród na duchu w trudnych dla Polski chwilach. Pieśń, która zagrzewała do walki, gdy była taka potrzeba. Pieśń, która koiła zranione serca Polaków. To ona dawała siłę, świadomość więzi narodowej i wiarę w przetrwanie. To także pieśń, posiadała moc, która wywoływała poczucie dumy i wielkiej radości wynikającej z faktu bycia Polakiem. Przegląd jest  próbą nadania żywego znaczenia słowom już nieco zapomnianym, takim jak: patriotyzm, ojczyzna, honor, słowom które w nowoczesnej zglobalizowanej rzeczywistości stają się archaicznie brzmiącymi sloganami. Rzeczywistość ta powoduje, że opowiedzenie się za tymi wartościami wymaga od współczesnego człowieka niemalże heroizmu. Dlatego do ich ratowanie nie wystarczy lekcja j. polskiego czy historii w szkole. Zachodzi potrzeba wychodzenia naprzeciw z nowszymi propozycjami i formami mającymi na celu kształtowanie w młodym pokoleniu patriotycznych postaw. Festiwal jest krokiem we właściwym kierunku, bowiem sprawa wychowania młodego pokolenia Polaków w duchu patriotycznym jest obowiązkiem nas wszystkich. Poprzez taką formę lekcji patriotyzmu chcemy kształtować młodzież i przygotowywać ją do przyjmowania odpowiedzialnych postaw społecznych.

 

 

          Stosunek do ojczyzny młodzieży polskiej mieszkającej poza krajem, będzie ciekawym doświadczeniem dla młodzieży miejscowej, a także świetną okazją do zawiązania wzajemnych przyjaźni.

 

Program Festiwalu               


16 września ( sobota )

 

 

godz. 16.00 „Młodzieżowy Międzynarodowy Festiwal Kresowej Pieśni Patriotycznej –   

 

 

Przemyśl 2006” z udziałem solistów, chórów i zespołów wokalno-instrumentalnych z, Białorusi, Czech, Litwy i Ukrainy, 

 

 godz. 20.00  Gościnnie wystąpi zespół „Kłusem z Blusem” 

 

                   ( Zamek Kazimierzowski )- wstęp wolny 

 
17 września ( niedziela )  

 

„Młodzieżowy Międzynarodowy Festiwal Kresowej Pieśni Patriotycznej – Przemyśl 2006”

 

godz. 17.00  Uroczysty Koncert Galowy

 

godz. 20.00  Gościnnie wystąpi  Ewa Uryga 

 

                   ( Zamek Kazimierzowski )- wstęp wolny

Opublikował:  | Data publikacji: 13-09-2006 09:51
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:35