10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

WIELKIE ŚWIĘTO MIESZKAŃCÓW PRZEMYŚLA - WINCENTIADA 2006

     Mnóstwo atrakcji, dobra zabawa i prawdziwie świąteczna atmosfera towarzyszyły tegorocznym obchodom Dni Patrona Miasta Św. Wincentego. Impreza rozpoczęła się 26 sierpnia br. w sobotni ranek na stadionie KS CZUWAJ o godzinie 11.00, gdzie rozegrany został mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami prawników i samorządowców o Puchar Prezydenta Miasta Przemyśla, Prezesa Sądu Okręgowego i Prokuratora Okręgowego w Przemyślu. Drużyny zagrały na najwyższym poziomie dostarczając licznie zgromadzonej publiczności wielu wrażeń. Wysoki wynik tej sportowej rywalizacji - 5:3 - pokazał, iż mocniejszą drużynę wystawili samorządowcy.

     O godzinie 16.00 - po oficjalnym odegraniu hejnału i otwarciu imprezy przez Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomę - na dobre rozpoczęło się świętowanie. Niewątpliwą atrakcją była rekonstrukcja bitwy o Przemyśl z 1657 r. z wojskami księcia Rakoczego. Te właśnie wydarzenia sprzed prawie 350-ciu lat dały początek kultowi Św. Wincentego w Przemyślu. Rekonstrukcji towarzyszyła bogata sceneria oddająca klimat epoki: obóz węgiersko-kozacki, imitacja murów XVII wiecznego Przemyśla, armaty, muszkieterzy, konnica, kompletne stroje i wyposażenie nawiązujące do epoki. W spektaklu wzięło udział 70 aktorów. W takim klimacie mieszkańcy bawili się pierwszego dnia biorąc udział w różnych grach i zabawach szlacheckich. O godzinie 20.00 na scenie zaprezentował się znany zespół założony przez OO. Franciszkanów - FIORETTI. W godzinach wieczornych na scenie gościł zespół Hip-Hopowy DNA&GAL, zdobywca jednej z nagród na tegorocznym sopockim festiwalu Top Trendy.
     W niedzielę od godziny 11.00 na przemyskim rynku odbywał się Jarmark Rozmaitości, tłumnie odwiedzany przez mieszkańców Przemyśla i okolic oraz turystów. O godzinie 12.30 wierni uczestniczyli w Uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Kościele OO. Franciszkanów i tradycyjnej procesji przemierzającej ulice miasta z relikwiami Św. Wincentego. Jedną z głównych atrakcji drugiego dnia świętowania było gigantyczne ciasto z herbem Przemyśla, a później jego wspólna degustacja na przemyskim rynku. Przygotowany przez Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego „łakoć” ważył ponad 670 kilogramów, a skosztowało go ponad 6 tysięcy osób. O godzinie 17.30 na scenie pojawił się zespół GANG OLSENA grający muzykę rhythm and bluesową. O godzinie 19.00 odbył się bardzo widowiskowy pokaz Tańca Ognia. Płonące pochodnie w rękach mistrzów dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń. Gwiazdą niedzielnego wieczoru tegorocznych obchodów Wincentiady był znany wszystkim zespół IRA.
     Gospodarzem imprezy był Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. W Święcie Patrona Miasta towarzyszyli mu zaproszeni goście zagraniczni: Zastępca Burmistrza Paderborn Pan Joseph Vögele wraz z małżonką Margittą oraz Mer Mościsk Ihor Czopko.
Organizatorem imprezy był Urząd Miejski w Przemyślu. Święto odbyło się dzięki zaangażowaniu i wsparciu sponsorów, którym bardzo serdecznie dziękujemy. Słowa te kierujemy do takich Firm jak: BANK ZACHODNI WBK, BAR AS ul. Krakowska, BNG „NAFTOMONTAŻ” Sp. z o.o., Fabryka Aparatury Elektromechanicznej FANINA S.A., GRUPA HANDLOWA ŻYWIEC, Hotel GROMADA, HOTEL „POD BIAŁYM ORŁEM”, ING Bank Śląski S.A., Krakowska Kongregacja Kupiecka, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o., Przemyska Gospodarka Komunalna SITA Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., PZU S.A., Restauracja - Piwnica „Mieszczańska” Halina Narożnowska, Rynek 9, STRABAG Sp. z o.o., TESCO POLSKA, Zakłady Automatyki POLNA S.A., Zakład Poligraficzny TECHGRAF, Zamojska Korporacja Energetyczna, FURNEL S.A..
Patronat medialny objęli: Radio ESKA w Rzeszowie, Przemyska Telewizja Kablowa – „TOYA”, Gazeta Codzienna „Nowiny”, PRZEMYSL24.PL

- OBEJRZYJ GALERIĘ ZDIĘĆ Z IMPREZY - KLIKNIJ TEN LINK -Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

 

 

Opublikował:  | Data publikacji: 28-08-2006 13:05
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:35