4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pamięci bohaterów spod Monte Cassino

W rocznicę zakończenia bitwy pod Monte Cassino (18 maja), opisywanej przez historyków jako jedna z najcięższych bitew wojsk alianckich w czasie II wojny światowej, władze miasta uczciły pamięć polskich żołnierzy biorących w niej udział. Prezydent Miasta Robert Choma wraz z Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą zapalili znicze przy upamiętnieniu znajdującym się przy ul. Monte Cassino, a także na grobie ppor. Kazimierza Gurbiela.

To właśnie ppor. Kazimierz Gurbiel dowodził patrolem 12 Pułku Ułanów Podolskich, który jako pierwszy wkroczył do ruin klasztoru i zatknął w nich proporzec pułku, uszyty na poczekaniu przez innego przemyślanina plutonowego  Jana Donocika.

Monte_Cassino_1.jpeg

Monte_Cassino_3.jpeg

Monte_Cassino_4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl