22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

WYSTAWA UNIKALNYCH PRZEMYSKICH RĘKOPISÓW I STARODRUKÓW MUZYCZNYCH W MUZEUM HISTORII MIASTA PRZEMYŚLA

      W ramach organizowanego corocznie w Przemyślu na przełomie lipca i sierpnia festiwalu „Salezjańskie Lato Muzyczne”, w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, mieszczącym się w Rynku, będzie można obejrzeć wystawę przemyskich rękopisów i starodruków muzycznych (otwarcie wystawy nastąpi 12 sierpnia i będzie ona czynna do 30 września br.).

     Związane z Przemyślem dzieła pochodzą z Klasztoru Benedyktynek, Archiwum Archidiecezjalnego, Ossolineum, Muzeum oraz ze zbiorów prywatnych.
Na wystawie będzie można zobaczyć po raz pierwszy eksponowane, stare, XVI- i XVII-wieczne zapisy nutowe, m.in. antyfonarze i mszały.
     Wśród rękopisów i starodruków znajdą się kompozycje i opracowania znanego wszystkim teoretykom muzyki kościelnej, związanego z XVI-wiecznym Przemyślem, edukowanego w Akademii Krakowskiej – księdza Sebastiana z Felsztyna, autora m.in. traktatów dotyczących chorału gregoriańskiego.
      Wystawa pokaże również pamiątki po księdzu Wojciechu Lewkowiczu – dyrektorze Chóru Katedralnego w przed- i powojennym Przemyślu, który całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz wysokiego poziomu muzyki kościelnej. Nawet ciężko doświadczony przez komunistyczne władze nie zatracił swojej pasji, jaką była muzyka sakralna.
Ciekawym elementem ekspozycji będzie także zeszyt organisty sprzed kilku wieków.
Warto również zaznaczyć, iż wystawa będzie w jakiejś części swoistym dopełnieniem koncertów. Jeden z nich przypomni bowiem utwory wyżej wspomnianych kompozytorów: księdza Sebastiana z Felsztyna oraz księdza Wojciecha Lewkowicza.
     Pomysłodawcą i autorem wystawy jest dyrektor artystyczny Festiwalu, rodowity Przemyślanin, Pan Tomasz Ślusarczyk – artysta muzyk, koncertujący z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą, muzyk Radiowej Orkiestry Symfonicznej w Krakowie oraz Orkiestry XVIII wieku w Amsterdamie.

Komisarz wystawy

Joanna Sztaba

 

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl