25 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uroczystości związane ze 150. rocznicą urodzin Adama S. Sapiehy

13 i 14 maja b.r. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej oraz na Zamku w Krasiczynie miały miejsce uroczyste obchody 150. rocznicy urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy.

Kardynał urodził się 14 maja 1867 roku w Krasiczynie, w rodzinie książęcej Sapiehów. Był on najmłodszym z siedmiorga dzieci Adama Stanisława Sapiehy i Jadwigi z Sanguszków. Naukę i doświadczenie zdobywał m.in. we Lwowie, Krakowie i Rzymie. Przez 40 lat swojego życia (od 1911 roku do śmierci w 1951 r.) pełnił swoją posługę jako biskup krakowski. Książę Sapieha, nazywany Księciem Niezłomnym uznawany jest przez historyków za jedną z czołowych postaci w dziejach Kościoła polskiego I połowy XX wieku.

Uroczystości związane ze 150. rocznicą urodzin Adama S. Sapiehy otworzył marszałek Sejmu RP – Marek Kuchciński słowami:

- Tytuł wystawy „Przywrócić pamięci. 150. rocznica urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy 1867-1951″ nawiązuje do słów Świętego Jana Pawła II o obowiązku pamięci o Wybitnym Księciu Kościoła, a zarazem niesie wyzwanie, by Książę Niezłomny był obecny w sercach wszystkich Polaków. I to właśnie dzięki pielęgnowaniu pamięci o Sapiesze, niezwykłej trosce i zaangażowaniu arystokratów udało się zorganizować tę wystawę. Zaoferowali oni muzeum rodzinne pamiątki i dzieła sztuki, tj. portrety przodków kardynała, akwarele, grafiki, pamiątkowe fotografie i dokumenty. (…)

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej podczas uroczystości gościło wielu znamienitych gości. Obecni byli między innymi: Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Piotr Pilch – Wicewojewoda Podkarpacki, wspomniany wcześniej Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, inicjatorka wystawy pani Danuta Łączyńska, uczennica prof. Adama Vetulaniego, przyjaciela kardynała Sapiehy, Starosta Przemyski – Jan Pączek oraz reprezentujący władze miasta - Grzegorz Hayder – Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla.

Uczestnicy wystawy mogli podziwiać zbiory pochodzące z wielu muzeów i instytucji, m.in. z Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, krakowskiego Archiwum Metropolitalnego, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Archidiecezjalnego i Muzeum Katedralnego w Krakowie.

 

 

zdjęcia: Marta Olejnik - www.marekkuchcinski.pl

tekst: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 15-05-2017 10:34
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 15-05-2017 10:47