20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Honorowe Członkostwo Towarzystwa Przyjaciół Nauk dla ks. dr. Tadeusza Śliwy

W dniu 29 kwietnia 2017 r. w refektarzu klasztoru OO. Franciszkanów - Reformatów odbyła się uroczystość wręczenia Aktu Honorowego Członkostwa Towarzystwa Przyjaciół Nauk Księdzu dr. Tadeuszowi Śliwie.

Zgromadzeni przywitani zostali przez o. Tadeusza Pawłowicza OFM - proboszcza parafii p.w. św. Antoniego z Padwy w Przemyślu.  Następnie Ks. dr hab. Józef Wołczański, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wyraził słowa uznania i zaznaczył, że Ksiądz Profesor Śliwa wygrywał konkurencję i elokwencją, i erudycją, i oczytaniem, i warsztatem naukowym, i dorobkiem, i pietyzmem o uczniów… a sam arystokratyzm ducha jest Jego cechą wiodącą.

Punkt kulminacyjny spotkania nastąpił w momencie odczytania podjętej uchwały (uczynił to mgr inż. Waldemar Wiglusz - Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Nauk), a jej uzasadnienie przedstawił zgromadzonym dr hab. Tomasz Pudłocki, przemyślanin reprezentujący Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, podkreślił on jednocześnie, iż uroczystość ta jest uhonorowaniem osoby niezwykle skromnej, ale przy tym niespotykanie szlachetnej.

Ksiądz dr Tadeusz Śliwa po otrzymaniu Aktu Honorowego Członkostwa Towarzystwa Przyjaciół Nauk przedstawił gościom wykład pt.: “Ksiądz Michał Kuziemski – ostatni chełmski Biskup Chełmski (1868–1871)”, a uroczystości zakończyła Msza św. w intencji zmarłych i żyjących członków Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Msza odprawiona została w kościele p.w. św. Antoniego w Przemyślu.

 

 

Fot. ks. Piotr Czarniecki

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 08-05-2017 12:06