21 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Usłyszeć taniec”

Taniec jest jedną z najstarszych sztuk nierozerwalnie związanych z życiem ludzkim. To dziedzina, w której jest się zarówno artystą, jak i tworzywem.

Przypadający na 29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony został w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Z okazji tego święta Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK przygotowało dwa spektakle, które odbyły się na scenie Zamku Kazimierzowskiego: 27 kwietnia „Latino i Caribbean Dance” w wykonaniu tancerzy Szkoły Tańca „A-Z” z okazji Jubileuszu X-lecia Przemyskiej Fundacji Rozwoju Tańca oraz 28 kwietnia „Usłyszeć Taniec” - pierwszy w Polsce i jeden z kilku na świecie projekt łączący flamenco, muzykę irlandzką i jazz.

„Usłyszeć taniec” w niezwykły sposób łączy różne rodzaje stepowania (flamenco, step irlandzki i amerykański), taniec współczesny i graną na żywo muzykę etnojazzową. To barwne widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka - tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, dzięki czemu słowa „tradycja” i „współczesność” stają się synonimami. Jest to spektakl, który w harmonijny sposób tworzy kolaż różnych tradycji muzycznych we współczesnych aranżacjach. Przemyska publiczność entuzjastycznie przyjęła przedstawienie, a tworzących to widowisko artystów, w dowód uznania, nagrodziła rzęsistymi oklaskami.

Na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpili wybitni artyści, soliści widowisk pokazywanych w Europie i Stanach Zjednoczonych:
Zespół taneczny: Marta Czyż – taniec współczesny, Karol Drzewoszewski – step amerykański, Agata Teodorczyk – flamenco, Mateusz Wójcik – taniec irlandzki.
Zespół muzyczny: Tomasz Biela – gitara akustyczna i jazzowa, Ewelina Grygier – flet irlandzki, Grzegorz Skiba – gitara flamenco, cajon, Małgorzata Mycek – śpiew, perkusjonalia.
Choreografia i reżyseria Mateusz Wójcik, kierownictwo muzyczne Tomasz Biela.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

 

 

fot. Tomasz Beliński

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 08-05-2017 10:49
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 08-05-2017 12:29