16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uczniowie SP 4 na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” odbywa  się od 2013 roku. Jego celem  jest odzyskanie kontaktu i budowanie relacji pomiędzy polskim widzem, a rodzimą animacją autorską. W latach 60-tych i 70-tych XX wieku, polska animacja, była jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie. Festiwal nie tylko nawiązuje do czasów jej świetności, ale także promuję tę dziedzinę sztuki filmowej w kraju i za granicą. Projekcje festiwalowe odbywają się w wielu miejscach na terenie Polski. Wyniki festiwalu zostaną ogłoszone pod koniec maja.

W kwietniu 50-cio osobowa grupa uczniów ze świetlicy SP 4,  z klas: I b, I c, II a, II c, III c, III d i IV b wzięła udział w wycieczce do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, by obejrzeć projekcje w ramach festiwalu “O!PLA”. Nasi uczniowie uczestniczyli w takim przedsięwzięciu po raz pierwszy. W ramach konkursu Teraz Dzieci Mają Głos obejrzeliśmy filmy w kategorii wczesnoszkolnej, były to między innymi: Kuba i Śruba (Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej), Kamień nad dnie jeziora (TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu), On ma, a ja nie (Human Ark Warszawa). Po projekcji dzieci głosowały na dwa filmy, które najbardziej im się podobały.

Następnie uczestnicy wycieczki pod opieką przewodników zwiedzili ekspozycję Muzeum Dobranocek W salach muzealnych obejrzeliśmy liczne pamiątki związane ze światem animacji: folie-kadry z filmów animowanych, szkice, dekoracje, scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne. Zobaczyliśmy także oryginalne lalki, bohaterów popularnych polskich dobranocek takich, jak: Miś Uszatek, Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki,  Koziołek Matołek i wiele innych. Okazało się, że mimo upływu lat są to postacie lubiane i znane dzieciom. Obejrzeliśmy również przedmioty codziennego użytku, ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci.

Wycieczka była niezwykle udana, czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników festiwalu. Jesteśmy ciekawi, czy wybrane przez nas filmy będą podobały się również ogólnopolskiej dziecięcej publiczności.

 

 

Małgorzata Brzostowska, Marta Oleszek

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 08-05-2017 10:42
Modyfikował: Paweł Bugera | Data modyfikacji: 08-05-2017 10:42