13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

I ŚWIĘTO ZAMKU KAZIMIERZOWSKIEGO

     Dokładnie w południe w ostatnią niedzielę czerwca (25 czerwca) na Wzgórzu Zamkowym zabrzmiały wystrzały armatnie ogłaszające rozpoczęcie pierwszego święta Zamku Kazimierzowskiego. Po odegraniu hejnału przemyskiego oficjalnie imprezę otworzył Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, który wybił również pierwszą pamiątkową monetę zamkową – następne wybili Poseł na Sejm RP Marek Kuchciński i Wicewojewoda Podkarpacki Dariusz Iwaneczko. A potem ci, którzy zebrali się na wzgórzu mogli uczestniczyć we wszystkich atrakcjach przygotowanych przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki na ten dzień. A było ich naprawdę wiele…
Zabawę rozpoczęła Niezależna Formacja Rycerska „Dwa Miecze” ze Szczytna, która oprócz walk rycerskich przeprowadziła pokaz średniowiecznej broni, a także narzędzi tortur, bez których nie mógł się obejść żaden szanujący się zamek.

 

Po pokazie każdy chętny mógł zrobić sobie zdjęcie z członkami bractwa, strzelić z łuku, czy też położyć się na „madejowym łożu”. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zaprezentowała pokaz musztry paradnej i bojowej oraz tańca dworskiego. Na scenie ustawionej na Wzgórzu Zamkowym Teatr „Fredreum” zapoznawał widzów z twórczością swojego patrona, a zainteresowani mogli wraz z przewodnikami PTTK poznawać tajemnice Zamku Kazimierzowskiego. Specjalnie dla dzieci przygotowane zostały różnorodne konkursy plastyczne i historyczne związane z Zamkiem. Wszystkim atrakcjom, aż do wieczora towarzyszył pokaz rzemiosła – wśród dzieci wyjątkową popularnością cieszyły się drewniane miecze - oraz kram z regionalnymi potrawami.
Wieczorem na plac przed Zamkiem wielotysięczny tłum Przemyślan ściągnęła gwiazda wieczoru – Justyna Steczkowska. Drugim wydarzeniem wieczoru był występ Teatru „Woskresinnia” ze Lwowa ze spektaklem „Gloria”. Było to żywiołowe widowisko łączące grę świateł, ekspresyjny taniec na szczudłach z niezwykłą muzyką i, jak zwykle szalonym rytmem. Całość zakończył pokaz sztucznych ogni z zamkowej baszty.

- OBEJRZYJ FOTORELACJĘ Z TEGO WYDARZENIA -Witold Wołczyk
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 26-06-2006 13:27
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:35