19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej gościem podczas XL Sesji Rady Miasta Przemyśla

  W dniu dzisiejszym gościem podczas XL Sesji Rady Miejskiej w Przemyślu był płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk Dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pułkownik Mikołajczyk podczas wystąpienia przedstawił Radnym miejskim, Przewodniczącym Zarządów osiedli oraz zaproszonym gościom założenia oraz etap tworzenia Podkarpackiej Brygady OT.  
  Do służby w obronie terytorialnej na podkarpaciu zgłosiło się blisko 5400 ochotników, z czego blisko 1200 osób z wykształceniem wyższym. Na chwilę obecną tworzenie brygady weszło w drugi etap tj. po sformowaniu dowództwa brygady i batalionu w Rzeszowie nadszedł czas na tworzenie Batalionu Jarosław i odpowiednio m.in. kompanii dla powiatu jarosławskiego, kompanii dedykowanej dla Miasta Przemyśl oraz kompanii dla powiatu przemyskiego.
  Jak zauważył Dowódca 3PBOT zgodnie z założeniami tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej kompanie lekkiej piechoty obrony terytorialnej mają znajdować się tylko w powiatach ziemskich, jednak dzięki uporowi i zaangażowaniu Prezydenta Miasta Przemyśla Pana Roberta Chomy zostanie utworzona kompania obrony terytorialnej do działań na terenie Miasta Przemyśla.

DSC_0215.jpeg

  Stan osobowy brygady ma wynosić 4300 żołnierzy, z czego tylko 10 % będą to żołnierze zawodowi, pozostałe 3700 stanowisk służbowych będą stanowić żołnierze ochotnicy. Pułkownik Mikołajczyk poinformował, że na dzień 24 września br. planowana jest przysięga żołnierzy terytorialnej służby wojskowej z kompanii dla Miasta Przemyśla w miejscu wskazanym przez Prezydenta Miasta. Należy domniemywać, że będzie to płyta przemyskiego rynku. Dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej podkreślił, jak bardzo ważne jest zaangażowanie wszystkich środowisk i współpraca cywilno-wojskowa dla wspólnego dobra, jakim jest bezpieczeństwo pogranicza i naszego kraju.

DSC_0221.jpeg

Tekst i publikacja: Maciej J. Szeremeta
Zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Maciej Szeremeta | Data publikacji: 27-04-2017 14:02
Modyfikował: Maciej Szeremeta | Data modyfikacji: 28-04-2017 12:37