10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Z DZIEJÓW RZEMIOSŁ POGRANICZA”

Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu Mariusz Olbromski oraz Dyrektor Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie Roman Czmełyk zapraszają na Sesję Naukową „Z dziejów rzemiosł pogranicza”, a także otwarcie wystawy fajek z lwowskiego muzeum. Na sesję zapraszamy w dniu 1 lipca br. od godz. 10.00 do Wielkiej Izby w Muzeum Historii Miasta (Rynek 9), natomiast wystawa będzie prezentowana w pomieszczeniach Muzeum Dzwonów i Fajek (otwarcie o godz. 13.00).

Program sesji przewiduje m.in. referaty:

 

 

 

 - Mariusza J. Olbromskiego„Aspekty działalności Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu - instytucji promującej lokalne rzemiosło w kraju i za granicą". 

  

- dr Romana Czmełyka„Pogranicze - ziemia miłości i niezgody”. 

 

 - Janusza Batora (Cech Rzemiosł Różnych w Przemyślu) – „Historia przemyskich cechów”.

  

- Doroty Zahel – (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej) – „Struktura organizacyjna i obyczaje cechowe”

  

- dr Marty Trojanowskiej – (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu)- „Przemyskie warsztaty kaflarsko-zduńskie w XIX i w 1. połowie XX wieku w świetle badań archiwalnych”.

  

- dr Ludmiły Bułhakowej-Sytnyk (Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie) – „Ikonografia jako źródło badań palenia fajek na Ukrainie”.

 

- dr Urszuli Olbromskiej (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej) – „Kolekcje fajek ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie jako przykład wspólnoty dziedzictwa kulturowego”.

  

Sesja naukowa oraz wystawa powstały w wyniku współpracy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie i Forum Rozwoju i Innowacji w Przemyślu w ramach projektu UTWORZENIE MULTIMEDIALNEGO MUZEUM DZIEDZICTWA KULTUROWEGO EUROREGIONU KARPACKIEGO.

Źródło: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej 
Aktualizacja: Witold Wołczyk Kancelaria Prezydenta Miasta

 

 

 

 

 

Opublikował:  | Data publikacji: 23-06-2006 13:24
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:35