12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zespół zabytkowy Twierdzy Przemyśl – wyróżniony w konkursie „Zabytek Zadbany”!

Konkurs ten co roku ogłaszany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a od 2011 roku podmiotem realizującym procedurę konkursową jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa, po raz kolejny konkurs skierowany był do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Miał on na celu promocję opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Charakter edukacyjny konkursu niezmiennie polega na popularyzacji wiedzy dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury podczas ich użytkowania oraz w trakcie przeprowadzanych remontów.

W dniach 19-20 kwietnia 2017 roku w Bydgoszczy odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, których organizatorem był Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Miasto Bydgoszcz. Podczas uroczystej Gali MDOZ w Operze Nova rozstrzygnięto 42. edycję konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na „Zabytek Zadbany”, a także przyznano medale Gloria Artis oraz odznaki „Za opiekę nad zabytkami”.

Podczas tegorocznej edycji doceniony został Zespół zabytkowy Twierdzy Przemyśl - jego reprezentatywne elementy systemu warownego. Wyróżniono go w kategorii B, skupiającej się na rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założeń dworskich i pałacowych). Ocenie Jury konkursowego podlegały jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków architektury. Niewątpliwie Zespół zabytkowy Twierdzy Przemyśl wzorowo spełnia wszystkie wymogi stawiane uczestnikom przez Jurorów konkursu.

Wśród wyróżnionych znalazły się również:

Dawne kolegium jezuickie, obecnie siedziba Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, Kaplica zamkowa Świętego Tomasza Becketa w Raciborzu, Pałac w Rogalinie czy Dawny zespół klasztorny karmelitów bosych w Zagórzu.

Cieszymy się, że Jury konkursu doceniło walory systemu warownego Twierdzy Przemyśl, jednocześnie trzymamy kciuki, żeby przy okazji kolejnej edycji konkursu, któryś z tak licznych i pięknych zarazem przemyskich zabytków został jednak jego laureatem.

Fot. Paweł Kobek, Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 25-04-2017 08:26