15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

21 kwietnia 2017 r. - DZIEŃ AMERYKAŃSKI na Zamku Kazimierzowskim

Organizatorzy:

Konsulat Generalny USA w  Krakowie i Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Impreza odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla.

 

          Kulturalny, południowo-wschodni zaułek Polski tego dnia „opanowany” został przez Amerykanów. Zaczęło się o godz. 12.00 w Galerii ZAMEK od wernisażu wystawy fotografii „GRAND CANYON COLORADO OCZAMI POLSKICH KAJAKARZY”. Wystawa dokumentuje pierwszą polską wyprawę kajakową w dół rwącej rzeki Colorado. W 2013 roku po 19 latach oczekiwania na pozwolenie kajakarze z Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze AGH przepłynęli Wielki Kanion Colorado, jeden z najwspanialszych cudów natury. Otwarcie wystawy, które było jednocześnie rozpoczęciem Dnia Amerykańskiego na Zamku Kazimierzowskim uświetnili: Konsul ds. Prasy i Kultury z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie Pamnella DeVolder, Konsul ds. Polityczno-Ekonomicznych z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie Thomas S. Zia, Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu Aleksander Baczyk,  i Konsul ds Prasy i Kultury Pamnella DeVolder.i Konsul ds Prasy i Kultury Pamnella DeVolder.Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Sekretarz Miasta Przemyśla Dariusz Łapa, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Janusz Zapotocki, Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska. Bezpośrednio po otwarciu wystawy, na sali widowiskowej odbyła się projekcja filmu dokumentującego wyprawę kajakową do Wielkiego Kanionu Kolorado z komentarzem uczestnika i rzecznika prasowego wyprawy Łukasza Pająka.
          Po projekcji, w zabytkowym anturażu Zamku Kazimierzowskiego odbyły się warsztaty wokalno-instrumentalne. W Sali Kominkowej baszty wschodniej odbyły się zajęcia wokalne, na zamkowej scenie umiejętności muzyczne szlifowali perkusiści, obok foyer „grały” smyczki, a w Sali Kominkowej baszty północnej rozbrzmiewały trąby i puzony.

MUZYCZNY DESANT Z USA
         O godzinie 18.00 na Sali Widowiskowej odbył się najbardziej efektowny „element” Dnia Amerykańskiego - koncert „United States Air Forces in Europe Band”. Na co dzień stacjonują i grają w Ramstein, wielkiej amerykańskiej bazie lotniczej w Niemczech, ale tym razem wystąpili na scenie Zamku Kazimierzowskiego. Muzycy działający w ramach orkiestry sił powietrznych USA w Europie zachwycili przemyską widownię swoim artyzmem, poczuciem humoru, spontanicznością – tym wszystkim, co przesądza o scenicznym sukcesie w najlepszym tego słowa znaczeniu. Zespół założony został w 1944 roku, wykonuje – na bardzo wysokim poziomie - wszystkie popularne gatunki muzyczne. Bawi i wzrusza. Rozwesela i pobudza do refleksji. Jak się można było spodziewać, muzyczny desant z USA zaraz po wylądowaniu na scenie „wziął do artystycznej niewoli” całą zamkową widownię i przetrzymywał ją w tym stanie prawie 2 godziny.
          Jako pierwszy tego wieczoru wystąpił jednak reprezentant Przemyśla, akordeonista, uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu Krzysztof Polnik. Po akcencie lokalnym nastąpił czas na akcenty międzynarodowe. Amerykański zespół wykonał hymn Polski, a następnie hymn Stanów Zjednoczonych Ameryki. Aby utrzymać podniosły, międzynarodowy nastrój United States Air Forces in Europe Band zagrał następnie poloneza, który był kompilacją dwóch wcześniej granych hymnów. Po wzniosłych melodiach nadszedł czas na część rozrywkową. Grane były znane i lubiane przeboje, a do jednego z nich, aby dyrygować orkiestrą, z widowni zaproszona zastała kilkuletnia Zuzia. Było miło i muzycznie wesoło. Jednak fakt jest faktem, władzę – choć tylko na chwilę – nad zespołem muzycznym sił powietrznych USA przejęła – bez rozlewu krwi - mała dziewczynka z Przemyśla. Warto odnotować to w księgach historycznych.
         Przemyskich, bardzo miłych akcentów było więcej. Uczestnicy warsztatów muzycznych części wokalnej, uczniowie ZPSM w Przemyślu: Maria Feduniewicz, Aleksandra Bernatek, Kacper Bator i Dawid Suliba w dowód uznania za muzyczne umiejętności zaproszeni zostali przez prowadzącą zajęcia, wokalistkę „United States Air Forces in Europe Band” do udziału w koncercie. Byli, śpiewali, godnie reprezentowali siebie i swoje rodzinne miasto.
          Po zakończeniu, ale w dalszym ciągu na scenie, zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak wraz z Dyrektor PCKiN ZAMEK Renatą Nowakowską podziękowali za niezapomniane, artystyczne chwile i wręczyli gościom z USA kwiaty oraz drobne upominki. 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

 

 



fot. Tomasz Beliński

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 24-04-2017 12:11
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 24-04-2017 12:18