9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Jubileusz 30-lecia Zespołu Tanecznego Koralik

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza 29 i 30 kwietnia o godzinie 16:00 na galę jubileuszową 30-lecia Zespołu Tanecznego Koralik.

wystąpią:
KORALIK KIDS, KORALIK MINI, KORALIK MAXI, KORALIK MAX,
KORALIK GRUPA REPREZENTACYJNA, ABSOLWENCI ZT KORALIK,
ZESPÓŁ SZAROTKI KLUBU V BATALIONU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH W PRZEMYŚLU

29 kwietnia wejście za zaproszeniami, 30 kwietnia wstęp za biletami - 10 zł.

Historia zespołu
W 1986 r.z inicjatywy p. Doroty Pantuły – pracownika Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie Centrum Kulturalne) powstała 12-osobowa, dziewczęca grupa taneczna, która przyjmując nazwę “Koral” rozpoczęła pierwsze zajęcia. W następnym roku młode tancerki skonfrontowały swoje umiejętności z innymi zespołami, uczestnicząc w X Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych “Tańcowały dwa Michały w Przemyślu i w “Jesiennych Impresjach Artystycznych” w Jarosławiu. Pod koniec 1987 r. powstała kolejna grupa taneczna pod nazwą “Koralik”. Po udanych wspólnych próbach grupy postanowiły połączyć siły  i przyjąć wspólną nazwę, obowiązującą do dzisiaj – Zespół Taneczny “Koralik”. Z biegiem lat do zespołu zgłaszało się coraz więcej chętnych, dzisiaj tańczy w nim w czterech grupach 120 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Zainteresowanie udziałem w zespole jest tak duże, że przeprowadza się do niego każdego roku eliminacje.

“Koralik” w ciągu swojej działalności pokazał wiele układów i widowisk tanecznych, przygotowanych przez Dorotę Pantułę-Ferlejko – instruktora, choreografa i kierownika artystycznego zespołu. Bajki taneczne: “Królewna Śnieżka”, “Kopciuszek”, “Śpiąca królewna”, “Dziewczynka z zapałkami”, “Dzikie łabędzie”, “Królowa Śniegu”, czy “Diabeł z trzema złotymi włosami”, cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko młodej widowni, zachwycały choreografią i precyzją wykonania, urzekały barwnymi kostiumami, interesującymi rekwizytami i scenografią.

Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów artystycznych, występował bowiem nie tylko we własnym środowisku, ale także brał udział w różnych przeglądach i festiwalach na terenie kraju m.in.: Ogólnopolskim Festiwalu “Poznańskie Koziołki” w Poznaniu (1988, 1989), kilkakrotnie na Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie i Harcerskim Festiwalu Młodzieży Szkolnej w Kielcach, Festiwalu Zespołów Tanecznych w Gorzowie Wielkopolskim (2005). W 1998 r. po raz pierwszy został zaproszony do udziału w Międzynarodowych “Spotkaniach na granicy” w Gersheim (Niemcy), gdzie spodobał się tak bardzo,  że organizatorzy ponawiają zaproszenie każdego roku, a “Koralik” przez kolejne 16 lat przygotowywał dla niemieckich przyjaciół nowy program. Zespół występował także w Koszycach (2004) oraz w Paderborn (Niemcy), uczestnicząc w Forum Tańca Nowoczesnego (2006, 2008). Był laureatem nagrody Grand Prix międzynarodowych festiwali we Włoszech: na IX Międzynarodowym Dziecięcym i Młodzieżowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Magia Italiana” w Rimini –Włochy (2010) i na Festiwalu Młodych Talentów "LE STRADE DELLA MUSICA FESTIWAL IN ROMA 2013" w Rzymie (2013). W 2014 r. przywiózł z Chorwacji z Międzynarodowego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Island of talent” I nagrodę zespołową i nagrodę za kostiumy i wyrazistość na scenie. W 2015 przywiózł I nagrodę z Festiwalu TOP ART "Viva la France" w Paryżu, w 2016 zdobył Grand Prix XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży “My – XXI wiek” w Słonecznym Brzegu w Bułgarii.

Obecnie Dorota Pantuła-Ferlejko - instruktor, choreograf i kierownik artystyczny zespołu, przygotowuje do występów ponad 100 dzieci w wieku od 5 do 18 lat.

16 października 2016 r.  zespół zaprezentował premierę nowego widowiska "Królewna Śnieżka" wg. baśni Braci Grimm.

koralik_jubileusz_2017.jpeg

Opublikował: Grzegorz Karnas | Data publikacji: 21-04-2017 14:10