10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

WIERSZE CHODNIKOWE PO RAZ DRUGI W PRZEMYŚLU

 Podobnie jak w ubiegłym roku, Przemyśl będzie jednym z miast, w których odbędzie się akcja w ramach inicjatywy „Multipoezja ”. W sobotę, 24-go czerwca rano mieszkańcy 40 miast przeczytają na chodnikach krótki wiersz Michała Zabłockiego wymalowany wieczorem 23-go czerwca przez lokalne drużyny ZHP. Akcja Fundacji Poemat  odbywa się już po raz piąty w ogóle, a po raz drugi wspólnie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. W tym roku zainteresowanie akcją przejawiło wiele miast średnich i małych. Z roku na rok liczba uczestników pokaźnie wzrasta. 

W tym roku w akcji udział biorą:

 Bielsko-Biała, Bytom, Bytów, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Jarosław, Jastrzębie Zdrój, Katowice, Koszalin, Kozienice, Kraśnik, Kruszwica, Kwidzyn, Leszno, Lubaczów, Łomżą, Łódź, Myślenice, Nowogard, Piaseczno, Piastów, Przemyśl, Puławy, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Starachowice, Szczecin, Śrem, Świdnica, Świdnik, Świnoujście, Turek, Wrocław, Zabrze, Zgorzelec, Zielona Góra, Żyrardów. W Katowicach akcję przeprowadza Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju "Strefa", w Kruszwicy - Dom Aniołów Stróżów Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a w Świdnicy - Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

 

Inicjatywa rozpoczęła się w roku 2002 w Krakowie. Wiersz autorstwa Michała Zabłockiego o treści:

wymalowany został bez zezwolenia na kilku ulicach Krakowa. Agata Grylewicz i Malwina Bialic, które przeprowadzały akcję, zostały aresztowane i stanęły przed sądem za zbyt aktywne szerzenie poezji. Po uiszczeniu kary w wysokości 50 złotych każda, zostały zwolnione. Od tej pory wszystkie nasze działania opierają się na oficjalnych zgodach i zezwoleniach.

W 2003 roku akcja objęła już cztery miasta: Kraków, Sosnowiec, Gdańsk i Sopot. Przechodnie mogli wówczas (tuż po unijnym referendum) przeczytać wiersz:

"Witamy uroczych gości w zwykłej rzeczywistości".

 

W kolejnym, 2004 roku, roku afer politycznych, na chodnikach Sosnowca, Krakowa, Wrocławia i Sopotu pojawił się wiersz:  

"Obierz właściwą stronę. Wszystko Ci będzie policzone"

Pomiędzy 24 maja 2005 roku, na chodnikach 25 miast Polski został wydrukowany kolejny wiersz autora. Niektórzy Przemyślanie na pewno pamiętają go z wielu miejsc naszego miasta.

„On modli się za nami, a resztę zróbmy sami”

W akcji wzięły udział:
Kraków, Leszno, Rzeszów, Elbląg, Włocławek, Ostrołęka, Przemyśl, Zamość, Zielona Góra, Koszalin, Tarnobrzeg, Lublin, Wałbrzych, Sieradz, Legnica, Kalisz, Wrocław, Kielce, Nowy Sącz, Sopot, Ciechanów, Tarnów, Szczecin,  Łódź.

Akcja jest częścią inicjatywy MULTIPOEZJA, która poszukuje nowych form funkcjonowania wiersza we współczesnym świecie.

Szczegóły: www.multipoezja.com

źródło: Michał Zabłocki 
Aktualizacja: Witold Wołczyk 
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 20-06-2006 10:50
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:35