-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

EKSPEDYCJA VIKING 2006 GOŚCIŁA W PRZEMYŚLU

     W niedzielę 4 czerwca do Przemyśla dotarła ekspedycja „Viking 2006”. Przemyśl było kolejnym miastem na trasie z Gdańska do Istambułu dawnego Bizancjum zwanego przez Wikingów Miklagard. Jest to wyprawa historycznym szlakiem Wikingów na replice słowiańskiej łodzi "Welet" EKSPEDYCJA VIKING 2006 SZLAKIEM WIKINGÓW OD FROMBORKA DO ODESSY - to dwumiesięczna wyprawa szlakiem Wikingów i Słowian od Bałtyku do Morza Czarnego.

Wspomniana łódź "Welet" to kopia słowiańskiej łodzi z XII w., wzorowanej na statkach Wikingów, odkrytej w 1932 r. w Gdańsku-Oruni.
     Wybrany szlak jest trasą wędrówki Gotów w III w., trasą Wikingów i kupców słowiańskich z okresu średniowiecza, a także szlakiem oręża polskiego z czasów "Ogniem i Mieczem". Częściowo pokrywa się ze słynnym lądowo-wodnym szlakiem bursztynowym.
     Dzięki tej wyprawie mieszkańcy Miasta Przemyśla mogli z bliska przyjrzeć się strojom i zwyczajom wikingów, a ich historię przybliżyli uczestnicy wyprawy.
Przemyśl stał się miejscem tak zwanej przewłoki, czyli przeprawy lądem do Dniestru (ok. 60 km) i dalej na Ukrainę aż do Morza Czarnego. Stąd już otwarta droga wzdłuż wybrzeża rumuńskiego i bułgarskiego do Istambułu.


Foto: Grzegorz Karnas
Wydział Kultury Promocji i Współpracy
Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 06-06-2006 08:59
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:35