6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Przyszedł mężczyzna do kobiety”

„Przyszedł mężczyzna do kobiety” spektakl z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru - 26 marca 2017 r.

Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością czyli sztuka Siemiona Złotnikowa „Przyszedł mężczyzna do kobiety” to wzruszająca komedia o miłości, poszukiwaniu zrozumienia i bliskości drugiego człowieka. Spektakl opowiada o potarganych życiem ludziach, których smutne i powszednie troski przemieniają się w namiętne uczucie. Miłość Diny i Wiktora jest dowodem na to, że życie bez ukochanej osoby jest jałowe i smutne.

Dina (Anna Wojton) – rozwódka, realistka, wie czego chce i pewnie stąpa po ziemi, ale w życiu zabrakło jej szczęścia. Liczy, że wizyta Wiktora będzie dla niej szansą na odmianę losu.

Wiktor (Leon Charewicz) – aptekarz po przejściach, nieśmiały, niezgrabny, zakompleksiony, ale z duszą poety. Rozpaczliwie szukający ciepła i zrozumienia.
Spektakl rozpoczyna się od tego, że Wiktor przychodzi za wcześnie choć zapoznawcze spotkanie zostało starannie zaaranżowane przez Anię i Żenię. Zastaje panią domu w szlafroku, nieuczesaną, bez makijażu. Dina potraktowała go dokładnie tak, jak na to sobie zasłużył. Zganiła za brak ogłady i niepunktualność, wypomniała mu wszelkie defekty powierzchowności: że za stary,  mocno łysiejący, znacznie niższy niż oczekiwane 180 centymetrów wzrostu, że przygarbiony. Z podejrzliwością przyjęła zwierzenia Wiktora, iż źle sypia. A to dlaczego? Czyżby coś ukrywał? Wreszcie dała mu drugą szansę. Wyprosiła za próg na kwadrans, poprawiła urodę i rozpoczęła pierwszą randkę od nowa. Oboje mają podobne pragnienia. Mocno wierzą w możliwość przełamania tak długo trwającej złej passy, stworzenia prawdziwie serdecznych więzi z partnerem, rozpoczęcia nowego życia. Bez kłótni, bez awantur, bez kłamstw, bez zdrad, bez rozstań, bez rozwodów. Nastrój wieczornego spotkania zdaje się sprzyjać nadziejom na spełnienie marzeń. Jednak tak mocno deklarowana gotowość porozumienia się, szczerość wyznań i zapewnień, wzajemna fascynacja, zauroczenie ustępują nagle miejsca tragikomicznej, burzliwej konfrontacji.

Przemyska, zamkowa widownia przyjęła przedstawienie bardzo ciepło wyrażając to jednoznacznie gromkimi oklaskami. Naprawdę warto było przyjść i zobaczyć. Przyjść i być może zacząć bardziej kochać bez względu na wszystko.

 

Siemion Złotnikow, urodził się w 1945r w Samarkandzie. Z wykształcenia jest filologiem. Pracował jako elektromonter, dziennikarz sportowy oraz trener. W wieku trzydziestu lat, nieoczekiwanie napisał swoją pierwszą sztukę. Spektakl Przyszedł mężczyzna do kobiety miał swoją premierę w moskiewskim Teatrze im. Puszkina. W 1986r w Teatrze Nowym w Łodzi odbyła się jej polska prapremiera. Siemion Złotnikow obecnie mieszka i pracuje w Izraelu.„Piszę sztuki o ludziach, którym współczuję, którymi się zachwycam i z których jestem dumny.”- Siemion Złotnikow

Anna Wojton – aktorka teatralna i filmowa. Współpracowała z teatrami: Powszechnym, Ateneum, Nowym, Ochoty w Warszawie. Debiutowała w filmie fabularnym pt. Nowy York, 4 rano. Zagrała w serialach, m.in. w: Na Wspólnej, M jak Miłość, Odwróceni, Na dobre i na złe, Tylko miłość, To nie koniec świata, Ranczo. Wystąpiła w filmach Marka Koterskiego pt. Dzień Świra i Wszyscy jesteśmy Chrystusami. Znana głównie z roli Mariolki w serialu W Labiryncie, a następnie z kontynuacji tej roli w serialu Klan.

Leon Charewicz – aktor Teatru Współczesnego w Warszawie, jak również aktor filmowy i telewizyjny. Zagrał m.in. w produkcjach: Kingsajz, Matki, żony i kochanki, Rodzina Zastępcza, Na wspólnej, Przeprowadzki, Świat wg. Kiepskich, Czas Honoru, Prawo Agaty, Holel 52, Lekarze. Rola aptekarza w serialu Ranczo, przyniosła mu ogromną popularność. Dubbingował postać Artura Weasley’a we wszystkich częściach przygód Harrego Pottera.

Aktor otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi w 1989 r.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

fot. Tomasz Beliński

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 28-03-2017 15:37