XI PRZEMYSKA WIOSNA POETYCKA

     W dniach 12 i 13 maja odbyła się „XI Przemyska Wiosna Poetycka”. Organizator tego wydarzenia - Przemyskie Centrum Kultury i Nauki - może z satysfakcją odnotować kolejne udane przedsięwzięcie.

    Nawet pogoda w tym roku była wspaniała, jak na zamówienie. Nie bez znaczenia był również powrót najbardziej widowiskowej części imprezy czyli „Nocy Poetów”, na schody w Rynku. Udekorowane kwiatami stopnie, gra kolorowych świateł i płynąca z głośników poezja stworzyły niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju atmosferę.
Wszystko zaczęło się w piątek 12 maja o godz. 9.30 w Klubie „Niedźwiadek” pierwszą częścią sesji naukowej zatytułowanej „Hamlet, Franz Kafka”. W sesji udział wzięli zaproszeni goście-poeci: Józef Baran z Krakowa, Jerzy Górzański z Warszawy, Tomasz Jastrun z Warszawy, Julian Kornhauser z Krakowa, Józef Kurylak z Krakowa, Krzysztof Lisowski z Krakowa, Roman Madejowski z Rzeszowa, Jarosław Markiewicz z Warszawy, Jacek Napiórkowski z Rzeszowa, Magdalena Praczyńska z Przemyśla i Bogusław Żurakowski z Krakowa.
     Bardzo ważnym punktem „Wiosny” były zajęcia poetów z młodzieżą w szkołach. Wybrano cztery: trzy gimnazja i jedną szkołę podstawową. W Szkole Podstawowej nr 15 w Przemyślu słowo pisane przybliżali uczniom Krzysztof Lisowski i Magdalena Praczyńska, Gimnazjum w Żurawicy gościło Krystynę Lenkowską i Juliana Kornhausera. W świat poezji uczniów z Gimnazjum nr 1 w Przemyślu wprowadzili Jacek Napiórkowski i Jerzy Górzański, a w Gimnazjum nr 3 również w Przemyślu – Jarosław Markiewicz i Roman Madejowski. Prowadzący spotkania w szkołach byli zachwyceni przemyską młodzieżą, jej dojrzałym podejściem do tematu, jak również samymi umiejętnościami wyrażania uczuć za pomocą słowa. Zapowiedzieli kontynuację tego pomysłu w kolejnych edycjach „Przemyskiej Wiosny Poetyckiej”.
W „Niedźwiadku”, kilka godzin później o 17.00 młodzi adepci sztuki pisania spotkali się z poetami zaproszonymi na tegoroczną „Wiosnę”. Uznani literaci poprowadzili warsztaty dzieląc się swoim doświadczeniem w tej jakże niewymiernej dziedzinie sztuki. Ich spostrzeżenia i rady na pewno przyczynią się do udoskonalenia umiejętności młodych literatów, jednak sam talent po prostu trzeba mieć.
O 19.30 również w „Niedźwiadku” wręczono nagrody laureatom konkursu „Mała Wiosna Poetycka”, który skierowany był do wszystkich próbujących swych sił w poezji. Jury w składzie: Julian Kornhauser, Jerzy Górzański i Jarosław Markiewicz spośród 20 nadesłanych wcześniej zestawów prac wyłoniło zwycięzców: pierwsze miejsce zdobył Andrzej Żuromski za cykl „Syn marnotrawny rozważa karierę romantyczną”, drugie miejsce przypadło Katarzynie Grzesiak za wiersz „Pogo miast”, trzecie Michałowi Śmigielskiemu za wiersz „Obraz surrealistyczny” (dni ostatnich). Jurorzy przyznali również trzy wyróżnienia: pierwsze dla Aleksandry Serkis za wiersz „Dramatyczne spinki do pończoch”, drugie dla Piotra Soboty za wiersz „Rocznik JPII”, trzecie wyróżnienie otrzymał Marcin Gołąbek za wiersz „Nie będę”. Pozostałe osoby, które złożyły swoje prace na konkurs otrzymały dyplomy za uczestnictwo.
Punktualnie o 20.00 na schodach w Rynku rozpoczęła się „Noc poetów”. Ten punkt programu to kwintesencja całej wiosny poetyckiej. Swoje utwory prezentowali zaproszeni goście oraz laureaci trzech pierwszych nagród. Usłyszeliśmy wiersze Jacka Napiórkowskiego, Jerzego Górzańskiego, Tomasza Jastruna, Magdaleny Praczyńskiej, Bogusława Żurakowskiego, Józefa Kurylaka, Janusza Szubera, Andrzeja Żuromskiego, Katarzyny Grzesiak i Michała Śmigielskiego. Prowadzący całość Jarosław Markiewicz i Krystyna Lenkowska. również prezentowali swoje utwory. Literacki nastrój rozlał się po bruku tej starej, pięknej części naszego miasta. Nieporównywalna z niczym atmosfera przeszywała wszystkich, którzy znaleźli się na przemyskim rynku.
XI Przemyską Wiosnę Poetycką zakończono w sobotę o godz. 10.00 w Klubie „Niedźwiadek” drugą częścią sesji naukowej „Hamlet, Franz Kafka”. Swoją wizję tematu przewodniego przedstawili Tomasz Jastrun i Bogusław Żurakowski.
     Możemy być spokojni o przyszłość następnych spotkań z poezją, wystarczy utrzymać tegoroczny poziom, a wszystko będzie doskonale. Organizatorzy z pewnością to uczynią.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI Z TEGO WYDARZENIA
- KLIKNIJ, ABY WEJŚĆ -

Źródło: PCKiN
Aktualizacja:Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 21-05-2006 21:07 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 04-06-2009 11:35

Na skróty