11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

WOJCIECH KOMSTA – ARTYSTA SWOJEMU MIASTU

     13 maja br. Zamek Kazimierzowski w Przemyślu rozbrzmiewał muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta, w jego 250. rocznicę urodzin. Z tej okazji wystąpił Kwartet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej z dwoma zaproszonymi solistami. Skład kwartetu stanowią wiodący muzycy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach, którzy współpracują z wieloma wybitnymi zespołami kameralnymi i symfonicznymi w kraju i za granicą. Działalność kwartetu uzupełnia ofertę koncertową GOK o mniejsze formy muzyki kameralnej . Artyści tworzący Kwartet to Adam Wagner – skrzypce, Waldemar Staniczek – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka i Franciszek Skóra – wiolonczela. Do występu w charakterze solistów zaproszono znakomitych muzyków koncertujących na całym świecie: pochodzącego z Przemyśla, a obecnie mieszkającego w USA Wojciecha Komstę - klarnet oraz Tomasza Stencla - obój.

     Koncert odbył się w ramach cyklu „Artyści swojemu miastu” – stąd obecność Wojciecha Komsty, wybitnego przemyskiego muzyka. Edukację muzyczną rozpoczął w naszym mieście, gdzie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. z wyróżnieniem. Później była Akademia Muzyczna w Krakowie ukończona również z wyróżnieniem. Po uzyskaniu tych dyplomów nastąpił okres wytężonej pracy pod kierunkiem wybitnych profesorów z USA, Austrii, Włoch. Był stypendystą Europejskiej Fundacji Mozartowskiej, Ministra Kultury i Sztuki oraz Fundacji Kościuszkowskiej. Zdobył dyplom koncertowy na Uniwersytecie Indiana w Bloomington (USA), byl uczestnikiem i laureatem wielu konkursów i festiwali. Jako solista i kameralista koncertuje obecnie w USA i prowadzi zajęcia z zakresu akustyki klarnetu na takich renomowanych uniwersytetach jak Manhattan School of music, Indiana Uniwersity- Bloomington , Princeton Uniwersity. Jako specjalista od akustyki klarnetu prowadzi badania nad udoskonalaniem i modernizacją klarnetu, współpracując z najlepszymi firmami klarnetowymi na świecie.
     Obecność na zamkowej scenie tak wybitnych muzyków przepowiadała niezwykłe doznania muzyczne. Przypuszczenia potwierdziły się, co jednocześnie udowodniło, że Przemyśl jest kolebką wielu wybitnych osobowości, a cykl „Artyści swojemu miastu” przyniesie nam jeszcze wiele pozytywnych emocji.
W wykonaniu tego kameralnego składu koncertowego usłyszeliśmy Divertimento F-dur KV 138, Kwartet F-dur KV 370 i Kwintet A-dur KV 581.
     Myślą przewodnią wieczoru były słowa kompozytora Arnolda Schonberga: „Obowiązującą muzyką w niebie jest Bach, ale jak aniołowie są sami, to grają sobie Mozarta”.

Żródło: PCKiN
Aktualizacja: Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 21-05-2006 21:00
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:35