10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Spotkanie z Filipem Springerem

Scena Bunkier Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Filipem Springerem. Pretekstem spotkania jest reporterski projekt autora i wydawnictwa Karakter "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast"

Miejsce spotkania: Scena Bunkier | Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Pl. Berka Joselewicza 1, 28 marca 2017, godz. 19:00. Wstęp wolny.

Zapraszamy w podróż po byłych miastach wojewódzkich i Przemyślu, który stał się jednym z bohaterów książki.

O projekcie:

Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald'sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić.
Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski – i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej.


O autorze:

Filip Springer - reporter i fotograf. Pisze o przestrzeni, bierze udział w dyskusjach o architekturze, łamie schematy patrzenia na miasto i jego mieszkańców. Debiutował książką - reportażem "Miedzianka. Historia znikania". Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. W 2016 otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki za książkę "13 pięter", która była powodem pierwszego spotkania autora na Scenie Bunkier w styczniu 2016 roku.
Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Spotkanie poprowadzi Tomir Mazur

źródło: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 22-03-2017 15:37