14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Godzina dla Ziemi WWF w Przemyślu

Podobnie jak w ubiegłych latach nasze miasto bierze udział w akcji promującej ideę ochrony środowiska Godzina dla Ziemi WWF. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Godzina dla Wisły”, nawiązując do Uchwały Sejmu, na mocy której 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. O godz. 20.30 w sobotę 25 marca w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony Wisły w jej naturalnej postaci. W Przemyślu wygaszona zostanie na tę symboliczną godzinę iluminacja trzech charakterystycznych obiektów: Zamku Kazimierzowskiego, Wieży Katedralnej oraz Mostu Brama Przemyska. Do akcji mogą się przyłączyć również indywidualnie mieszkańcy Przemyśla i instytucje działąjące w mieście. Na stronie godzinadlaziemi.pl organizatorzy zachęcają do złożenia podpisu pod petycją w sprawie obrony Wisły i sprzeciwienia się planom uczynienia z niej autostrady wodnej.

godzina_WWF.jpeg
Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja społeczna, która co roku jednoczy miliony ludzi na całym świecie. W zeszłym roku wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy 178 państw świata, a ponad 12 700 instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych w symbolicznym geście troski o planetę. W akcji wzięło udział 75 polskich miast. W zeszłym roku tematem Godziny dla Ziemi była ochrona populacji wilka w Polsce, rok wcześniej krytycznie zagrożona bałtycka populacja morświna - tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF odbędzie się pod hasłem „Godzina dla Wisły”.
Wisła to Królowa Polskich i Europejskich rzek – jako jedyna z dużych europejskich rzek zachowała swój naturalny charakter na odcinku ponad 400 km. Jej liczne wyspy stanowią dom dla kolonii mew i rybitw. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symbolów Polski i skarbem przyrodniczym na skalę Europy, który wszyscy powinniśmy chronić. Niestety, plany regulacji Wisły oznaczają katastrofę dla jej wrażliwego ekosystemu. Zamiast naturalnej rzeki pełnej życia, będziemy mieli serię sztucznych jezior z brudną wodą z zakwitami toksycznych sinic. Zniknie całe bogactwo ptaków i piękno rzecznego krajobrazu. Możemy na zawsze utracić unikatowy charakter tego narodowego symbolu i powód do dumy.

Więcej informacji o akcji dostępnych będzie na stronie godzinadlaziemi.pl

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 21-03-2017 14:24